Almanya: Katil robotları asla kullanmayacağız

Otonom sistemler ve drone teknolojileri geliştikçe katil robotlar giderek bilim kurgudan gerçeğe dönüşüyor. Almanya‘da düzenlenen bir konferansta Alman siber güvenlik grubu başkanı, ülke olarak katil robotları hiçbir zaman kullanmayacaklarını açıkladı.

Birleşmiş Milletler‘in yakın zamandaki Konvansiyonel Silahlar Konvansiyonu’nda (CCW), dünya liderleri katil robotlara yönelik olası bir yasaklama üzerinde görüşlerini bildirmişlerdi.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Münih Güvenlik Konferansı‘nda ise Alman Siber ve Enformasyon Uzay Yönetimi Başkanı Ludwig Leinhos, katil robotları kullanmayacaklarını açıkladı. Leinhos, “Pozisyonumuz oldukça net. Bu otonom sistemleri … temin etmek gibi bir niyetimiz yok” ifadelerini kullandı. Leinhos, ülkesinin bu meseleye tümden uzak kalmaktan ziyade, bu silahlara yönelik savunma sistemleri geliştirmeye odaklanacağını ifade etti.

Daha önce İngiltere, Avustralya ve Kanada da otonom silah sistemlerinin kullanımına karşı cephe almıştı. ‘Stop Killer Robots‘ kampanyasının koordinatörü Mary Wareham da toplantıda, toplam 22 ülkenin bu silahlara karşı durduğunu aktardı.

Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve bizim de paylaştığımız bir kısa film, tüm dünyada dikkat çekmiş ve konuya ilgiyi artırmıştı.

(Kaynak: Futurism, Dijitron.TV)

İLGİLİ HABERLER:
Katil robotlar üzerine tüyler ürperten kısa film
MIT’den yüksek manevra kabiliyetli otonom drone