Çölde havadan su toplayan cihaz geliştirildi: Cihazın elektriğe ihtiyacı yok!

MIT ve UC Berkeley‘den araştırmacılar, çöl ortamında havadan su toplayan cihaz geliştirdi. İddiaya göre cihaz dünyanın en kurak bölgelerinde çalışıyor.

Ekip, cihazı geçen yıl Science dergisinde duyurmuştu. Geçen sürede cihazın ABD’nin Arizona eyaletindeki Tempe bölgesinde testi gerçekleşti.

Havadan su toplamanın çeşitli yolları olsa da bunların birçok zorluğu ve sınırlamaları var. Genelde bu işlem için yüzde 50’nin üzerinde nemlilik ve ciddi miktarda enerji gerekiyor.

Ekibin ürettiği cihaz ise enerji ihtiyacı olmadan pasif olarak çalışıyor ve nemin yüzde 10 seviyelerinde olduğu ortamlarda dahi su toplayabiliyor.

Tasarımın ana maddesi metal-organik aksam, ya da kısaca MOF. Madde oldukça gözenekli bir yapı ve geniş yüzey alanı olan birbirine bağlı moleküllerden oluşuyor. MOF’u neyle yaptığınıza bağlı olarak çok hidrofilik olabiliyor yani suyu çeken bir yapısı olabiliyor.

Gece topluyor, gündüz güneş altında yoğunlaşıyor

Geliştirilen MOF, geceleri havadan topladığı suyu gözeneklerinde depoluyor. GÜndüz ise güneş ışığı suyun gözeneklerden serbest kalmasını sağlıyor ve bir yoğunlaştırıcı serbest kalan suyu topluyor. Sistem tamamen pasif ve ekip cihazın çalıştığını Arizona çölünde gösterdi.

Mayıs 2017’de 5 günlük bir süreçte test edilen cihaz, her kilogram MOF ile çeyrek litre su üretebiliyor. Ekip suyun kalitesini ve saflığını da ölçtü, MOF’un suya sızmadığını tespit etti.

Ekip şimdi daha büyük bir sistemle çalışmayı ve cihazı daha efektif bir hale getirmeyi hedefliyor.

Araştırmanın başındaki Everyn Wang, yazılı açıklamada, litrelerce su üretebilen bir sistem geliştirmeyi umduklarını söyledi.

Araştırma, Nature Communications dergisinde dün yayınlandı.

(Kaynak: Nature Communications, Engadget, Dijitron.TV)

Etiketler:,