‘Geçici dövme’ ile kandaki alkol miktarını ölçün

Yeni bir izleme cihazı, kandaki alkol miktarını ölçmeye imkan tanıyor. Dövme benzeri cihaz, bağlı olduğu cep telefonuna alkol seviyesini sekiz dakika içinde gönderiyor.

Cihaz, ABD’nin San Diego kentinde California Üniversitesi‘nde geliştirildi. Ufak giyilebilir bu cihaz, geçici bir dövmeye benziyor ve cildin üzerine yerleştiriliyor.

Science Daily’de verilen bilgilere göre, teninizin aldığı nefes sayesinde cihaz kandaki alkol seviyesini ölçebiliyor.

Cihaz sekiz dakika içinde bu veriyi analiz edip cep telefonuna gönderiyor ve cep telefonunuzda kullandığınız uygulama sayesinde bu bilgiye sahip oluyorsunuz.

Eski cihazlarla işlem 2-3 saat sürüyordu

Programın Müdürü Seila Selimovic, “Bu geçici bir dövmeye benziyor fakat aslında kablosuz elemanları olan esnek bir biyosensör. Bir parça, cihazın altındaki bölgede tenin nefes alıp vermesini sağlayan bir kimyasal salgılıyor. Başka bir parça ise oluşan terden akan elektrik akımındaki değişiklikleri hissediyor. Bu sayede de alkol seviyesini ölçüp kullanıcının cep telefonuna gönderiyor” diyerek ürünü açıklıyor.

Burada kritik olan nokta, ölçümün saatler değil, yalnızca sekiz dakika sürmesi. Eskiden benzer teknolojiler ölçüm için 2-3 saate ihtiyaç duyuyorlardı.

Kullanıcıların bu sayede araba kullanmaya elverişli olup olmadıklarını hızlıca öğrenmelerinin sağlanması hedefleniyor.

(Kaynak: Science Daily, Dijitron.TV)

Etiketler:,