FIFA onayladı: Dünya Kupası’nda video hakem teknolojisi kullanılacak

Futbol artık sadece futbol değil. Bunun sonucu olarak bu yaz Rusya‘da gerçekleşecek 2018 Dünya Kupası‘nda video hakem teknolojisi aktif olarak kullanılacak.

Futbolun en tartışmalı teknolojik yeniliklerinden olan video hakem uygulaması, tartışmalı pozisyonları incelemek ve karar almak üzere Dünya Kupası’nda da devreye sokuluyor.

Teknoloji, orta hakemlerin tereddütlü olduğu pozisyonlarda veya tartışmalı gollerde devreye girecek. Video hakemler, görüntüleri inceleyerek pozisyonlar hakkında karar verecek. Faul pozisyonlarında kırmızı kart gerekip gerekmediği, doğru oyuncuya kart verilip verilmediği video hakemlerin uygulama alanı içinde olacak. Ayrıca golle veya penaltıyla sonuçlanan pozisyonların öncesindeki tartışmalı anlar da incelenecek.

Teorik olarak bu uygulama ile hatalı bir karar sonucu eve erken dönmek zorunda kalan ülkelerin turnuvada kalmalarının sağlanması amaçlanıyor.

Eleştiriler çok ve çeşitli

Ancak eleştiriler, oyunun uzun süreler durması ve video incelenirken oyuncuların soğuması, oyunun heyecanının azalması veya tartışmalarıyla renklenen futbolda tartışmalara yer kalmayacak olması üzerinde yoğunlaşıyor.

Video hakem uygulamasına Dünya Kupası’nda başvurulacak olması, teknolojinin dünyaya yayılmasına da kaçınılmaz olarak aracı olacak. Hatta ihtimaller (ve bazı kişiler için endişeler), bir süre sonra uygulamanın FIFA’ya bağlı profesyonel üst liglerde zorunluluk haline getirilmesi.

Sermayenin oluk oluk aktığı, bonservislerin 200 milyon euro sınırını çoktan aştığı, oyuncuların farklı şirketlerle milyonlarca euroluk sponsorluk anlaşmaları imzaladığı günümüzde futbol artık sadece futbol değil.

(Kaynak: Engadget, Dijitron.TV)

Etiketler:,