Elon Musk’ın 1 Nisan şakası pahalıya patladı

Elon Musk bir girişimci, bir inovatör, insanlığın geleceği için çalışan ve çalışanlarını çok çalıştıran biri ve bugünlerde en önemlisi: Elon Musk’ın 1 Nisan şakaları oldukça kötü.

Her şey, geçen hafta başında Tesla’nın finansal darboğazda olduğuna ve Model 3’leri üretemediğine dair yorumlar ve peşi sıra gelen haberlerle başladı. Elon Musk bu söylemlere yanıt verme gereği duymadı. Tabiri caizse teğet geçti.

Ancak işler, Musk’ın 1 Nisan’daki “Birkaç saat içinde önemli bir açıklama yapacağım” tweetiyle karışmaya başladı.

Musk, Türkiye saatiyle 2 Nisan’ın ilk saatlerinde şakalarına başladı. Musk, “Tesla iflas ettı. Palo Alto, California, 1 Nisan 2018 — Son dakika toptan Paskalya Yumurtası satışı gibi yoğun fon sağlama çabalarına karşın üzülerek bildiriyoruz ki Tesla tümden ve tamamen iflas etti. Öylesine iflas etti ki inanamazsınız. İflasın birçok türü var ve eleştirmenlerin doğru bir şekilde işaret ettiği gibi Tesla her şekli karşılayacak şekilde battı. Buna 14.5’uncu kısım dahil (en kötüsü)” yazdı.

Musk ardından bir Tesla’ya dayanmış şekilde evsiz pozu verdiği bir fotoğrafı şu notla paylaştı:

Elon bir Tesla Model 3’e doğru bayılmış halde bulundu. Yanında ‘Teslakila’ şişeleri vardı, kurumuş gözyaşı izleri yanağında hala görülebiliyordu.

Bu geleceğe yönelik bir açıklama değil, çünkü, açıkça buna ne gerek var?

Yeni ayınız kutlu olsun!

Elon Musk’ın tweetleri oldukça eğlenceliydi, ancak finansçılar o kadar eğlenceli bulmadı. Hatta birçoğu Musk’ın geleceği öngördüğünü söyledi.

Ertesi gün Tesla hisseleri yüzde 7 birden düştü. Yani her hisse 248 dolarlık değere düştü. Şirketin hisselerinin bugüne kadarki en yüksek ederi geçen yaz ulaştığı 389 dolardı. Bu, şirketin son yılda yüzde 36 değer kaybettiği anlamına geliyor.

Musk ertesi gün attığı tweetinde ise “Şirket batacak olursa iflaslı bir 1 Nisan şakası asla yapmayacağını” yazdı.

Musk çok cesur

Musk’ın cesaretini teslim etmek gerek. Zira şirketinin bugün itibariyle 10 milyar dolardan fazla borcu var. Borsada son 7 yıldaki en kötü ayını geride bıraktı. Sadece birkaç gün önce onbinlerce aracı bir arızanın giderilmesi için çağırdı. Bir üretim hedefini daha kaçırdı. Otonom aracında bir sürücü hayatını kaybetti. En önemlisi de şirketin geçmişinde iflastan kılpayı kurtulduğu bir dönem var.

Gelecek 1 Nisan’da Musk ne yazacak, hep birlikte göreceğiz.

(Kaynak: Futurism, Dijitron.TV)

Etiketler:,