Yeni iddia: “Erkekler için doğum kontrol hapı ürettik”

Bazı şeyler insanların bir türlü erişemediği bilimsel gelişmeler arasından asla çıkmıyor: Warp sürüşü, ufak füzyon santrallari, zamanda yolculuk ve erkekler için doğum kontrol hapı. Sonuncusunun gerçekleştiğine dair bir iddia var, ancak biz yine de temkinliyiz.

Bu hafta, bir grup araştırmacı erkeklerin günlük aldığı, güvenli bir doğum kontrol hapı geliştirdiklerini duyurdu. Bu tip iddialar geçmişte de haber olmuştu. O yüzden erkeklerin prezervatiflerini çöpe atmamasında şimdilik fayda var. Zira işe yarıyorsa bile raflara ulaşması için uzun bir süre geçmesi lazım.

Peki bu son keşif diğerlerinden farklı olabilir mi?

Washington Üniversitesi‘nden Prof. Stephanie Page, ekibinin çalışmasını yıllık düzenlenen Endokrin Topluluğu’nda aktardı.

Dimethandrolone undecanoate (DMAU) adı verilen erkekler için doğum kontrol hapı, 28 gün boyunca 18-50 yaşları arası 100 erkek tarafından her gün alındı. Hastaların bazılarına plasebo hap verildi. Araştırmanın ilk ve son günlerinde bireyler kan örneği verdiler. Böylece araştırmacılar adayların hormon ve kolesterol seviyelerini karşılaştırmaları mümkün oldu.

Çalışmaya göre 400 miligramlık en yüksek dozu alan erkeklerin testesteron ve sperm üretimine aracı olan iki hormon türü seviyelerinde izlenebilir düşüş yaşandı. Araştırmacılar, bu hormonlardaki düşüşün doğurganlığa izin vermeyecek seviyelerde olduğunu ifade ettiler. Yani bu yöntem gelecekte doğum kontrol yöntemi olarak kullanılabilir gibi gözüküyor.

Deneklerin sağlıklarında belirgin bir problem yok, ancak kilo aldılar

Araştırmaya katılan tüm denekler sağlık testlerini başarıyla geçti. Deneklerin pek azı, çok fazla veya çok az testesteron seviyelerinde gözüken etkileri deneyimledi.

Araştırmanın başındaki Prof. Page, sunumda, deneklerin cinsel fonksiyon bozukluğu yaşamadıklarını ve ruh hallerinde bir değişiklik gözlemlenmediğini ifade etti.

Ancak hapı alan erkeklerin tümü kilo aldı ve iyi kolesterollerinin düştüğü gözlemlendi.

Erkeklere yönelik gebelik önleme denemelerinde bu tip yan etkilerle karşılaşılıyor, yani ortada bir sürpriz yok. Genel olarak bu tip ilaçların büyük iki sorun oluşturuyor: Düşürülen testesteron karaciğere zarar veriyor ve ilaçlar vücuttan hızlı atılıyor, dolayısıyla günde iki kez alınması gerekiyor.

DMAU, önceki denemelerdeki iki büyük sorunu çözüyor

Ancak DMAU adı verilen bu ilaç bu iki büyük sorunu çözmeyi hedefliyor. DMAU’nun içinde bulunan dimethandrolone, karaciğer zehirlenmesini yok etmek üzere düzenlenen bir testesteron. İkinci olarak, uzun zincirli yağlı asit undecanoate, ilacın vücutta tam 24 saat kalmasını garanti altına alıyor.

Yani bu iyi haber. Kötü haber ise, bu çalışma çok küçük bir çalışmaydı. 100 kişiyle başlayan ve araştırma sonunda 83’e düşen 28 günlük bir araştırmaya kapsamlı bir araştırma denemez. Dolayısıyla şimdilik ilacın onay alması zor. Ancak Prof Page, daha uzun vadeli DMAU çalışmaları yürütmeye başladıklarını söylüyor.

Bir soru işareti de şu: Bu tip araştırmalar yayınlanmadan önce aynı alanda çalışmalar yapan başka bir bilim insanının gözetiminden geçirilip onaylanıyor. Ardından da bilimsel dergilerde yayınlanıyor. Bu süreç henüz gerçekleşmedi.

Yani şüphe duymak için sebep bol, ancak umutlu olmamak için de sebep yok.

(Kaynak: Futurism, Dijitron.TV)

Etiketler:, ,