Eski elektronik atıkları dönüştürme, altın madenciliğinden daha karlı olabilir

Altın için nehirlerde gezinmeyi veya bakır için kazma vurmayı boşverin. Yeni bir araştırma, şehir madenciliği adı verilen elden çıkarılmış eski elektronik parçalardan metal toplamanın, geleneksel yöntemlerle madencilikten çok daha ucuza geldiğini gösterdi.

Eğer bunu okuyorsanız, bilin ki siz de gezegenimizin büyük problemlerinden birinden sorumlusunuz: E-atıklar. Eninde sonunda, cep telefonunuz yavaşlıyor ve yeni telefon alıyorsunuz. Ardından da eski telefonunuzu tamamen unutuyor, kaderine terk ediyorsunuz. Ancak o eski telefonun kaderi, dünyanın kederi.

Birleşmiş Milletler’in 2017 Küresel E-Atık İzleme raporuna göre, yalnızca 2016 yılında, dünyada 44.7 milyon ton kullanılamayan veya istenmeyen elektronik parçalar elden çıkartıldı. Bu, 4500 Eyfel Kulesi boyutunda telefon, laptop, mikrodalga ve TV demek. 2016’da bu atıkların yalnızca yüzde 20’si düzgün bir şekilde geri dönüştürüldü. Geri kalanı ise muhtemelen ya yakıldı ve atmosfer zehirlendi, ya da toprağa gömüldü. Bu cihazların zehirli içerikleri de her an toprağa ve suya karışıyor.

Dünyada yılda 1.7 milyar satılıyor

Yani elektronikleri çöpe atmak çevre için oldukça kötü. Ancak bunu bilmek maalesef insanları bunu yapmaktan alıkoymuyor. Ancak bu elektroniklerin gerçek birer altın madeni olduğunu bilmek, belki çevreyi kurtarabilir.

Elektronik parçaların tüm o cam ve plastiğin yanında değerli madenler barındırdığını muhtemelen hepimiz zaten biliyorduk. Basit bir cep telefonu çok fazla değerli maden barındırmasa da, insanların bu cihazlardan yılda 1.7 milyar adet satın aldığını düşünürsek, tüm bu rakamın sadece 1 milyonunda, 200 kilograma yakın altın, 80 ton bakır, 1600 kilogram gümüş bulabilirsiniz.

Amerikan Kimya Topluluğu, bunları toplamanın mantıklı olup olmadığını kimsenin bilmediğine dair bir açıklama yapmıştı geçmişte.

Yeni araştırma maliyetleri hesapladı

Ancak şimdi bu konuyu netleştirmek için, Çin’in Pekin kentindeki Tshinghua Üniversitesi ve Avustralya’nın Sidney kentindeki Macquarie Üniversitesi’nden üç bilim insanı ortak araştırma yaptı. Sonuçlar da Environmental Science and Technology dergisinde yayınlandı.

Öncelikle araştırmacılar, Çin’deki sekiz geri dönüşüm tesisinden veri topladılar. Eski TV setlerinden altın ve gümüş toplama ile ilgili tüm masrafları hesapladılar. Buna e-atık toplamak için ürünlere verilecek para ile araç gereçlere ödenecek rakamlar ve bu binaları dönüştürmek için gereken binaların masrafları dahildi.

Bunu hesapladıktan sonra masraflardan hükümet desteklerini düştüler. Ayrıca şirketin değerli madenleri ayrıştırdıktan sonra satabileceği diğer materyallerden gelecek gelir de rakamlara eklendi. En sonunda ulaşılan rakamlar, klasik cevher madenciliği yöntemlerindeki masraflarla karşılaştırıldı ve çok şaşırtıcı bir sonuç çıktı:

Söz konusu yöntem klasik madenciliğe göre 13 kat daha ucuzdu.

Çin’deki şartlar ile eski elektronik sorununa küresel çözüm getirilebilir

Tabii ki tüm ülkelerin Çin’deki gibi devlet desteği yok. Tabii geri dönüşüm masrafları da her ülkede aynı olmayacaktır. Ancak Çin dünyadaki en büyük e-atık üreticisi. Eğer ülkedeki şirketler bu işten para kazanabileceklerinin farkına varırlarsa, bu küresel problemin çözümüne büyük katkı sağlanabilir.

Önümüzdeki günlerde birçok Çinli şirket bu işe el atacaktır. Belki diğer ülkelerdeki şirketler de bu işe girebilirler. Belki de siz bundan sonra elektronik atıklarınızın aslında ne kadar değerli olduğunu fark edip iki kez düşünür ve uygun şekilde elden çıkarmaya karar verirsiniz.

Sonuçta her şey geleceğimiz için, değil mi?

(Kaynak: BM, Futurism, Dijitron.TV)