Google sahte haberle savaşa 300 milyon dolar ayırdı

Google sahte haberlere savaş açtı. Şirket, yeni araçlarıyla kaliteli gazeteciliği ödüllendirmeyi ve haber kuruluşlarının teknolojiyi sistemlerine entegre etmesini amaçlıyor.

Facebook ve Twitter gibi Google da yalan haberlerin yayılmasındaki rolüyle tepki çekiyordu. Şirket bu probleme eğilmek üzere adım atıyor.

Son birkaç ayda şirket doğrulama hizmetleri ile çalışıp yayıncı bilgileri vermeye, güvenilir içerik ikonları kullanmaya başladı. Fakat Google, bu çabalarının yeterli olamayabileceğini düşünüyor.

Google, blog postunda, “Gerçek haber ile gerçek olmayan haber arasındaki farkı anlamak giderek zorlaşıyor” ifadelerini kullandı:

“Gazetecilik için iş modelleri ciddi şekilde değişmeye devam ediyor. Teknolojinin hızlı evrimi tüm kurumlar için zorlayıcı ve buna haber endüstrisi de dahil.”

Bu yüzden şirket bu çabaları kapsamında Google News Initiative’i (GNI – Google Haber Girişimi) başlatıyor.

Üç ana hedef

GNI üç ana hedefe odaklanacak: Kaliteli gazeteciliği yükseltip güçlendirmek, sürdürülebilir büyüme için iş modelleri geliştirmek ve teknolojik inovasyonla haber kuruluşlarını güçlendirmek.

İlk amaca istinaden, Google Disinfo Lab’i oluşturduğunu açıkladı. Laboratuvar, son dakika haberleri sırasında veya seçimlerde mezenformasyon ve dezenformasyon ile mücadele etmeyi amaçlıyor. Harvard Üniversitesi’nin First Draft (İlk Taslak) projesi ile birlikte çalışacak. Google ayrıca, genç tüketicilerin dijital okur yazarlığını geliştirmeyi amaçlayan MediaWise’ı kurmak için Stanford Üniversitesi’nin Poynter Enstitüsü ve Local Media Institution ile ortaklık kuruyor.

Kendi ürünleri için de Google sistemlerini ayarlayarak son dakika haberlerinde yetkili isim ve güvenilir kaynaklardan gelen içeriklere odaklanacak. Bunun sebebi ise, sorunlu haberlerin bu anlarda ortaya çıkıp Google üzerinden yayılabilmesi.

Ek olarak, Google, Subscribe with Google adı verilen yeni bir hizmet ile yayıncılara abone olunmasını kolaylaştıracak. Sistem ayrıca makina öğrenimi sayesinde bu özellik ile ilgilenebilecek haber tüketicilerinin yayıncılar ile buluşmalarını sağlayacak.

Ayrıca yeni bir kontrol paneli ile yayıncılar, izleyicilerini daha iyi tanıyıp inceleyebilecekler.

Son olarak, Google Outline adında yeni bir server arayüzü oluşturdu. Outline ile haber kuruluşları, özel serverlarda kendi VPN’lerini kurup tüm dünyaya erişim sağlayabiliyorlar.

Google, tüm bu çabalar için önümüzdeki üç yılda 300 milyon dolar harcayacağını açıkladı.

(Kaynak: Engadget, Dijitron.TV)

Etiketler:,