Gümüş bazlı kanser ilacı umut vadediyor

Güney Afrika‘da Johannesburg Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucu yeni bir kanser ilacı geliştirildi. Araştırmacılar, seçici gümüş bazlı kanser ilacı keşfi ile kanser tedavisinde yeni bir yola girdiklerine inanıyorlar.

Elde edilen sonuçlar, yeni keşfedilen ilacın kemoterapi ilaçlarına göre daha az toksisite gösterdiklerini ve kansere karşı etkili olduğunu gösterdi. Bu ilaç sıçanlar üzerinde ve insan kanser hücrelerinde laboratuvarda başarılı bir şekilde test edildi.

Johannesburg Üniversitesi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Profesör Marianne Cronje bu bileşiklerin normal veya malignant olmayan kanser hücrelerini etkilemediğini belirtti. Fakat normal veya malignant olmayan hücrelere zarar vermeyen dozun kansere karşı etkili olduğunu bulduklarını söyledi. Bileşiğin farkı tipte kanser türlerini de hedeflediğini açıklayan Profesör Cronje, bu bileşiklerin esasen hücrelerin enerji ocakları olarak da bilinen ve apoptozun spesifik bir moduna dahil olan mitokondrileri etkilediğini ifade etti. Araştırmacılar, UJ3 olarak adlandırılan bileşikle büyük bir atılım yaptıklarına inanıyorlar.

Johannesburg Üniversitesi’nde araştırmacı olarak görev alan Zelinda Engelbrech ise konu hakkında şöyle konuştu:

“Çok iyimserim. Sonuçlar oldukça iyi görünüyor. Biz bu sonuçlar için çok mutluyuz. Bu çalışmanın aynısını başka bileşikler kullanarak da yaptık fakat harika sonuçlar veren bu molekül (UJ3) ile kanser tedavisinde başarıya ulaştık. Esasen yaptığımız çalışmalar bu bileşiğin mitokondri ve kanser hücrelerini hedeflediğini gösteriyor.”

Gümüş bazlı kanser ilacının kullanımı için çalışmalar sürüyor

Profesör Marianne Cronje, “Hala yapmamız gereken işler var ve çalışmalarımıza bazı ksenograft testler ile devam edeceğiz. Biz bu bileşiğin tümörün içine girdiğini biliyoruz. Eğer bu bileşiği çok ucuz maliyetle üretebilirsek ve klinik denemelerde başarılı olursak, bu kemoterapötik ilaç Güney Afrika’da ve daha sonra ise dünyanın diğer bölgelerinde kullanılabilir” dedi.

Güney Afrika Kanser Derneği CEO’su Elize Joubert ise konu hakkında, “Bu gerçekten çok heyecan verici bir haber ama konuşmak için erken. Çalışmayı yapan gruba finansmana da bağlı kalacak şekilde birkaç yıl daha izin vermeliyiz. Biz klinik ilaçların geliştirilmesinin pahalı olduğunu ve bu nedenle klinik ilaç geliştirilmesi ile yeni ilaçların birinci dünya ülkelerinden geldiğini biliyoruz. Bu nedenle, eğer bu bileşiği bir ilaç olarak üretebilirsek, bu gerçekten bir atılım ve Güney Afrika için bir onur olacak” açıklamasında bulundu.

Gümüş bazlı kanser ilacı UJ3, bir kemoterapi ilacı olarak kullanılırsa, düşük dozda etkili olması, düşük toksisite göstermesi ve kanser hücrelerinin hedeflemesi özellikleri sayesinde diğer ilaçların oluşturduğu yan etkileri azaltacak.

(Kaynak: Reuters, Dijitron.tv)

İLGİLİ HABER:

Kanseri kan testi ile tespit etmeyi başardılar!

 

Etiketler:, , ,