Huawei’nin akıllı telefonu, yapay zeka ile araba kullanıyor

Huawei’nin amiral gemisi telefonu Mate 10 Pro, bünyesindeki yapay zeka ile araba kullandı. Telefon, yoldaki engelleri görüp araca başarılı bir şekilde manevra yaptırdı.

Huawei, akıllı kararlar alarak aracı yolda tutan ve engelleri görüp araca manevra yaptıran yapay zeka teknolojisini tanıttı.

Çinli teknoloji şirketi, sürücüsüz bir Porsche Panarema marka aracı çevresini algılayan Huawei Mate 10 Pro ile kontrol etti.

Huawei Europe’un Pazarlama Müdürü Andrew Garrihy, “Akıllı telefonumuz nesne tanıma konusunda şimdiden muhteşem bir seviyeye ulaştı. Kısa bir zaman diliminde araba kullanmanın da ötesinde yapay zeka kabiliyetlerini kullanarak belirli nesneleri görüp onlardan kaçınmayı öğretip öğretemeyeceğimizi görmek istedik” dedi.

Garrihy, projenin “nesne tanıma teknolojilerinin sınırlarını zorladığını” ve “proje ile telefonun makina öğrenimi kabiliyetlerinin, hızının ve performansının uygulamaya konulduğunu” ifade etti.

Test sırasında araç, yolun ortasında duran gerçek bir köpeğe çarpmadan çevresinden dolaştı.

“Aynı bir çocuğun öğrenme şekli gibi öğreniyor”

Telefondaki kamera uygulaması, yiyecekler, hayvanlar, manzara ve daha birçok farklı obje arasındaki farkı anlayabiliyor.

Şirketin Handset Portfolio Müdürü Arne Herkelmann ise şunları söylüyor:

“Obje tanıma teknolojisini geliştirmek için yaptığımız şey, yol şartlarını ve yolda nelerin olduğunu anlamak, ortamda hangi objelerin bulunduğunu anlayıp kamerayı buna göre ayarlamak. Günün sonunda güzel bir yapay zeka gösterisi hazırladık ve görüntü tanımanın nasıl çalıştığını ve neler yapabileceğini insanların hoşuna gidecek bir görsellikle sunduk.

Çipte, telefonda yapay zeka çalışıyor. Bin kadar objeyi tanımak üzere eğitildi. Bu bir yapay zeka olduğu için yeni objeleri de öğrenebilecek yetkinlikte. Yol durumunu izleyen kamera objeyi görünce telefon objenin ne olduğunu anlıyor. Bugün piyasada olan otonom araçların aksine yolda bir şey olduğunu değil, oradaki objenin ne olduğunu görüp kavrıyor ve objenin türüne göre farklı tepkiler veriyor.

Bu insan zihnine benziyor. Eğitim sürecinde objenin ne olduğunu anlamayı öğreniyor. Mesela küçük bir çocuğunuz varsa, ona resimli kitaplar gösterip ‘Bak bu araba’, ‘Bu bir çocuk’ öğretiyorsunuz. Benzer şey yapay zeka ile de işliyor. Yani eğitiyorsunuz, hatalar yapıyor ve siz hataları düzeltiyorsunuz ve bu zeka mükemmelleşince karşısındakini bir köpek olarak değil, ya da belirli bir köpek cinsi olarak görmüyor, köpek kavramını öğrenmiş oluyor.”

(Kaynak: Digit.in, Reuters, Dijitron.TV)