İklim değişikliği: Meteoroloji uzmanlarına göre Gulf Stream akıntısı çökebilir

Son dönemdeki araştırmalar, Grönland’daki buz tabakasının erime hızının ölçümlerin başladığı son 450 yıldaki en yüksek hıza ulaştığını ortaya koyarken iklimbilimciler de bununla bağlantılı bir tehdide işaret ediyor: Atlas Okyanusu’nun kuzeyindeki devasa Gulf Stream akıntısı durabilir. Bu gerçekleşirse Avrupa’yı dondurucu kışlar, Kuzey Amerika’nın doğu kıyısını ise ılıman kışlar bekliyor.

Gulf Stream akıntısının iklim değişikliğiyle birlikte durup çökmesi ihtimali ilk kez dile getirilmiyor. Ancak son çalışma, bu tehdidin oldukça yakın ve ciddi olduğunu ortaya koyuyor.

Uzman bilim insanlarının Nature dergisinde paylaştıkları son bulgular, Atlantik’teki Gulf Stream sisteminin ölçülmüş en güçsüz seviyesine gerilediğini gösteriyor. İklimbilimciler, bu sistemin çökmesi halinde birçok kıtadaki ortalama sıcaklıkların değişmesinin yanı sıra gezegenin genel iklimini etkileyecek bir dizi iklim olaylarının yaşanacağını söylüyor.

Gulf Stream akıntısı nedir?

Gulf Stream sıcak su akıntısı, Meksika Körfezi’ndeki sıcak suları Britanya adası yönünde kuzey enlemlerine taşıyan ve özellikle Kuzey Avrupa’nın olması gerekenden çok daha ılık kışlar geçirmesini sağlayan sıcak su akıntısı. Bu sıcak su akıntısı ise, dönüş yolunda Grönland’dan topladığı soğuk suları Kuzey Amerika’nın Doğu kıyılarına bırakıyor ve bu bölgeler ise Avrupa’nın aksine nispeten ağır kışlar geçiriyor.

Bu durum en azından bugüne dek böyleydi ve bilim insanlarına göre yakın zamanda sonlanabilir.

Sonlanırsa da Avrupa’nın kuvvetli fırtına ve kasırgalarla tanışması olası. Kuzey Amerika’nın doğu kıyılarında ise deniz seviyeleri yükselebilir. Afrika’nın Sahara çölü ile Sahraaltı bölgesi arasında kalan Sahel bölgesini ise kurak zamanlar bekliyor.

Bunun sebebi, insan kaynaklı küresel ısınma. Isınma, kuzeye gelen sıcak suların soğumasını engelliyor. Grönland’ın ısınması da bu suların soğumasını engelleyen önemli sebeplerden. Grönland’daki ısınma sebebiyle eriyen kar suları denize karışıyor. Bu durum da deniz suyunun yoğunluğunun azalmasına ve akımın kırılmasına yol açıyor.

Grönland bugün, 1890 yılına göre ortalama 1.2 derece daha sıcak ve ısınmaya devam ediyor.

(Kaynak: Guardian, Dijitron.TV)