Intel 8. nesil işlemcilerini Meltdown açığına karşı yeniden tasarladı

Bu yılın başında teknoloji dünyasını sarsan işlemcilerin potansiyel Spectre ve Meltdown açığına karşı Intel önemli bir adım atarak piyasaya sürmeye hazırlandığı 8. nesil Xeon ve Core işlemcileri yeniden tasarladı. İşlemcilerin yılın ikinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

CEO Brian Krzanich, “Bu tasarım değişikliği, son 5 yılda piyasaya sürülen işlemcilerimizi yüzde 100 düzelten yazılım güncellemesine ek olarak geldi” diyor.

Donanım değişikliği Spectre’nin 2. türünü ve Meltdown’un 3. türüne karşı zayıflıkları kapatıp durduracak. Fakat Spectre’nin 1. türü için yazılım güncellemesi her halükarda gerekiyor.

Krzanich, “Intel’in bundan sonra üreteceği işlemciler ‘bölümlendirme’ adındaki yöntemle yeni bir koruma kalkanına kavuşacak. Bunu, kötü niyetli kişilere karşı kullanıcı erişim seviyeleri ile uygulamalar arasına konulmuş ek koruyucu duvar olarak düşünün” diyor.

Değişiklikler yılın ikinci yarısından itibaren satılacak Xeon ölçekli ‘Cascade Lake‘ işlemcileri ve 8. nesil Core çipleri ile başlayacak.

Değişikliklerin işlemci hızlarını nasıl etkileyeceği konusunda Intel bir açıklamada yapmadı. Ancak Krzanich, “Bu işlemcilerin kullanıcıların bizden beklediği performansı vermesi bizim için kritik önemde” diyor.

(Kaynak: Dijitron.TV)

İLGİLİ HABERLER:
Kaspersky Lab’dan Meltdown ve Spectre açıkları hakkında uyarı
Piyasadaki işlemcilerin büyük bölümünde güvenlik açığı var, yama ise bilgisayarınızı yavaşlatacak
Intel su serpti: Yama işlemci performansını çok etkilemeyecek
Etiketler:, ,