ISS’in güneşin önünden geçerkenki fotoğrafını bir kuş ‘bombaladı’

Avrupa Uzay Ajansı‘nın Madrid yerleşkesindeki bir fotoğraf kulübü, Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun güneşin önünden geçişini fotoğraflayacaktı… Ve aslında bunu başardı da. Ama bir sorun vardı: Kareye bir kuş da girdi!

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) güneşin önünden iki cisim geçerken çekilmiş bir fotoğrafı paylaştı ve bir soru sordu: “Bu bir kuş mu?

Cevap evet, ancak fotoğrafta aynı zamanda Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) de var. Yatay hatta sahip olan cisim ISS, fotoğrafta hareketi dikey olarak gözlenen cisim ise bir kuş.

Kuşun kameraya olan mesafesini hesapladılar

Photobombing‘ yapan kuş, perspektiften ötürü ISS ile aynı boyda gözlemlenmiş. Madrid’deki bu kareyi çeken astronomi kulübü matematik ölçümleriyle kuşun kameraya olan mesafesini de hesaplamış: 86 metre.

Bu kareyi çekmek için astronomların 1.2 saniyelik bir süreleri vardı. Tesadüf buydu ki bir kuş da tam bu sırada fotoğraf makinesinin merceği ile güneşin arasından geçti.

Fotoğraf aslında 2013 yılında çekilmiş ancak ajans bu kareyi dün paylaştı. Sanırız böyle şanssızlıklara (ya da şans mı demeliyiz?) hayatın her yerinde yer var.

(Kaynak: CNET, TeknolinkTV)