Şarjlı yol ile İsveç’te artık sürüş sırasında aracınızı şarj edebileceksiniz

İsveç yollarını yeniden düzenlemeye başladı. Henüz ufak bir kesimde deneme amaçlı başlanan şarjlı yol uygulaması ile araçlar seyir halinde şarj olabilecekler.

Bunun için araç altında açılabilir bir kol sistemine ihtiyacınız var. Sistem tıpkı küçükken oynadığınız yerden elektrik alan yarış arabaları gibi çalışıyor.

Stockholm’ün hemen dışındaki 2 kilometrelik bir yolda uygulanmaya başlanan sistem, ülke geneline yaygınlaştırılacak.

Aracın şarj olması için ilgili şeritten ilerlemesi gerekiyor. Araç şeritten çıkarsa mekanizma otomatik olarak kapanıyor.

Dinamik şarj sistemi sadece araç hareket halindeyken çalışıyor. Sistem hatta araca ne kadar enerji yüklendiğini hesaplayıp araç sahibine faturalayabiliyor.

500 bin km’lik yolun 20 bin’i elektriklenecek

Ülke, 500 bin kilometre civarındaki tüm yolları elektriklendirmeyi düşünmüyor. Bunun yerine 20 bin kilometreyi kapsayan ana yollara bu sistem kurulacak.

Yetkililere göre ülkede 5000 kilometrelik alanın dönüştürülmesi bile sistemin tüm ülkede işlemesi için yeterli olabilir.

Sistemin kilometre başında 1 milyon dolar tutması bekleniyor. Bu, şehiriçi tramvay hatlarından 50 kat ucuz.

Eğer sistem yaygınlaşırsa, elektrikli araç üreticileri daha küçük bataryalı araçlar üretme yoluna gildebilir zira şarj etmek sistem sayesinde dert olmaktan çıkabilir.

(Kaynak: Guardian, Dijitron.TV)