Bilim insanları şaşkın: Karanlık madde olmayan galaksi keşfedildi!

Karanlık madde olmayan galaksi keşfi bilim insanlarını şaşkına çevirdi. Evrenin yüzde 85’ini oluşturduğu düşünülen karanlık maddenin bu galakside bulunmamasına yanıt aranıyor.

Uzayın karmaşıklığı epey kafa yoran cinsten. Fakat bilim insanlarının araştırmalarını dayandırdığı birkaç temel teori var. Uzayın bir boşluk olması buna bir örnek, bir ışık yılının 9.5 trilyon kilometre olması ise bir başka örnek.

Ancak Yale Üniversitesi‘nden araştırmacıların son keşfi, mevcut kabul edilen teorilerden birini boşa düşürmüş olabilir. Bilim insanları yıllardır galaksiler ve karanlık maddeden hep bir bütünlük halinde bahsediyorlardı. Ancak yeni bulunan bir galakside karanlık madde yok denecek kadar az.

Araştırmayı kaleme alan isim Pieter van Dokkum, “Onlarca yıldır galaksilerin hayatlarına karanlık madde bütünü olarak başladıklarınnı düşünürdük” diyor: “Ardından her şey birer birer gerçekleşir. Gaz karanlık madde halelerine düşer, bu gazlar yıldızlara dönüşüp yavaşça oluşurlar ve en sonunda Samanyolu Galaksisi gibi galaksiler oluşur.

NGC1052-DF2 kod adı verilen bu yeni karanlık maddesiz galaksi, insanlığın kabul ettiği standart fikirlere karşı duruyor.

Galaksinin toplam ağırlığı, yıldızlarının toplam ağırlığına neredeyse eşit

Ekip keşfi, özel üretilmiş teleskoplar ve nesne spektrografları dahil bir dizi farklı alet kullanarak gerçekleştirdi. NGC1052-DF2’nin ayrıntılı resimleri, bu galaksinin başka galaksilerle etkileşimine işaret etmiyor. Fakat galakside bir dizi nokta benzeri parlak kaynaklar olduğu gözüküyor. Bunların daha sonra küresel kümeler olduğu anlaşıldı. Bu kümelerin, galaktik merkez etrafında dönen büyük ve sıkı bir dizi yıldız olduğu anlaşılıyor. Tayfsal veriler de bu kümelerin bir galakside beklenenden daha yavaş hareket ettiklerine işaret ediyor. Yavaş hareket, o sistemde toplam kütlenin düşük olduğu anlamına geliyor. Ekibin hesaplamaları, galaksinin tüm ağırlığının bu yıldızların toplam ağırlığı kadar olduğunu gösterdi. Yani bu, NGC1052-DF2’de neredeyse hiç karanlık madde yok anlamına geliyor.

Ekip, bu galaksinin nasıl oluştuğundan emin değil. Van Dokkum, “Bu tip galaksileri öngören elimizde bir teori yok” diyor. Dokkum, “Galaksi tamamen bir gizem. Hakkındaki her şey garip. Böyle bir şeyi nasıl oluşturacağınız tamamen bir sır” diye anlatıyor.

Peki nasıl oluştu?

Ancak spekülatif teoriler hiç yok değil.

Bir çeşit dehşet verici boyutta bir olayın bölgedeki tüm gazı ve karanlık maddeyi yok ettiğini ve galakside yıldız oluşumunu durdurduğu bir teori. Bir diğer teori de NGC1052-DF2’nin oluşumunun civardaki dominant bir galaksinin oluşumunun etkisi altında kaldığı yönünde.

Ekip şimdi karanlık madde olmayan galaksileri aramaya koyuldu. Ekibin önünde üç tane potansiyel aday var ve bunlar önümüzdeki aylarda incelenecek.

(Kaynak: Engadget, Dijitron.TV)

Etiketler:,