Kargalar, özgür iradeleriyle sokakları temizleyecek

Kargalar sokakları temizleyecek! Crowbar adındaki cihaz, kargalara izmariti çöpe atmak karşılığında yemek vadediyor. Bu devrimci cihaz, hem sokak ve plajları izmaritlerden arındırabilir hem de kargaların karnını doyurabilir.

Ne kadar ekmek o kadar köfte… Crowbar’ın yaratıcıları böyle düşünmüş olacaklar ki kargaları da işe almaya karar vermişler. Yemeğe kesin ve kolay erişim için dileyen kargalar ufak bir eğitimden geçip çevre temizliğine katkıda bulunuyorlar. Katkıda bulundukları kadar da yiyeceğe kavuşuyorlar.

Kargaların ne kadar akıllı olduğunu hepimiz biliyoruz. Arabaların önüne ceviz atıp kırmızı yanınca paytak paytak yürüyüp kırılmış cevizleri yemeleri, öyle basit bir beceri değil. Üstelik uzun yaşam süreleriyle birçoğumuzu da deviriyorlar.

Hollandalı startup ‘Crowded cities‘ (Kalabalık şehirler – aynı zamanda kargalı şehirler tınısı var) kargaları eğitecek bir cihaz üzerinde çalışıyor. Cihazın haznesine izmarit atılınca, üstten bir adet fıstık düşüyor. Çalışkan kuş da fıstığına kavuşuyor. Böylece insanları oldukça rahatsız eden ve kötü görüntü oluşturan bir probleme kuşların da katkısıyla çevreci ve ucuz bir çözüm üretiliyor.

Cihazın adı Crowbar, ingilizce ‘levye’ demek. Ancak aynı zamanda karga ve çubuk kelimelerinin de birleşimi. Alttaki resim Crowbar’ın nasıl çalıştığını gösteriyor:

Kargalar sokakları temizleyecek… Peki nasıl eğitilecek?

Eğitim süreci dört aşamadan oluşuyor. Önce cihaz bir izmarit ve yanında bir fıstığı küçük bir platformda yan yana konumlandırıyor. Bu, kuşun makinadan yemek bekleyebileceğini öğretiyor. İkinci adımda makina, yemeği ancak karga geldikten sonra bırakıyor.

Üçüncü adımda makinanın yanında sadece bir izmarit bulunuyor yemek olmuyor. Karga, makinanın çevresinde yemeği ararken yanlışlıkla izmarite çarpıyor ve hazneye düşürüyor. Ardından makinadan yemek düşüyor.

Dördüncü adım ise izmaritin cihazla bağlantısını tamamen kesip cihazın yakınlarına birkaç tane bırakmak. Karga çevrede gördüğü izmaritleri alıp makinaya atıp yiyeceğe kavuşuyor. Eğitim böylece sona eriyor.

Tabii dileğimiz, kargaların izmarit bulamayınca içtiğimiz sigaralara dadanıp bize Alfred Hitchcock’un ‘Kuşlar’ filmini yaşatmaması. Ancak belki de dünya için en hayırlısı budur!

(Kaynak: Popularmechanics, TeknolinkTV)

Etiketler:,