Kenya’da devasa yarık; Afrika kıtası ikiye bölünüyor olabilir

Kenya’nın başkenti Nairobi’nin batısında, Pazartesi akşamı 20 metre genişliğinde devasa bir yarık oluştu. Bazı bilim insanlarına göre Afrika kıtası ikiye bölünüyor olabilir. Bölgeden gelen bilgilere göre yarık yavaş yavaş genişliyor.

Jeolog Ben Andrews, “Dünya’nın üst katmanlarını oluşturan tektonik plakaların hareket etmesi sonucunda bu çatlak oluştu. Gördüğümüz şey aslında binlerce yıldır oluşan bir çatlak ve şimdi görünür hale geldi” diyor.

Mevcut yarık, Nubian ile Somali plakalarının geçiş noktasında olduğu sanılıyor.

Kenya’nın başkenti Nairobi’nin batısında, Pazartesi akşamı 20 metre genişliğinde devasa bir yarık oluştu. Bazı bilim insanlarına göre Afrika kıtası ikiye bölünüyor olabilir. Bölgeden gelen bilgilere göre yarık yavaş yavaş genişliyor. Jeolog Ben Andrews, “Dünya’nın üst katmanlarını oluşturan tektonik plakaların hareket etmesi sonucunda bu çatlak oluştu. Gördüğümüz şey aslında binlerce yıldır oluşan bir çatlak ve şimdi görünür hale geldi” diyor. #teknoloji #technology #VR #gelecek #future #dijital #digitalization #digital #dijitron #dijitrontv #newtechnology #newtech #innovation #inovasyon #yeniteknoloji #bilim #science #dünya #tektonik #afrika #kıtalar #yarık #kenya #toprak #ilginç #tuhaf #nairobi

A post shared by Dijitron (@dijitron.tv) on

Nubian tektonik plakası, neredeyse tüm Afrika kıtasını kaplarken Somali plakası ise Afrika’nın doğu kıyısının yarısını kaplıyor. Kuzey’de Aden Körfezi’nde başlayan plaka, Güney Afrika’daki Durban’a kadar uzanıyor. İki plaka her yıl ortalama 2.5 santim birbirinden uzaklaşıyor. 50 milyon yıl içinde Afrika kıtasının tamamen ayrılacağı ve Somali, Kenya, Tanzanya ve Etiyopya’nın yarısının kıtanın geri kalanından uzaklaşacağı öngörülüyor.

Farklı görüşler de var

Ancak Pazartesi akşamı görünür hale gelen yarıkla ilgili başka fikirde olan jeologlar da var. Wendy Bohon şunları söylüyor:

Bence bu toprağın çatlaması. Benzer şeyi Arizona gibi yerlerde yoğun yağmur sonrası görüyorsunuz. Bunlar genelde topraktaki çamurun büyük kısmını yıkayıp taşıyan devasa yağmurlardan sonra meydana gelen olaylar. Bana bu görüntü çok kesik ve kuru gözüküyor. Tektonik hareketlerin bir sonucu olduğunu düşünmüyorum. Hava yüzünden gibi gözüküyor.

Faultline

A post shared by Stanley Kimani (@stanleykimani) on

Dünya’nın yerkabuğu katmanlarının en dışındakini oluşturan litosfer, farklı hızlarda farklı yönlere hareket eden tektonik plakalardan oluşuyor. Birbirleriyle çarpıştıklarında veya birbirlerinden uzaklaştıklarında depremler meydana geliyor. Zaman içinde bu hareketler, yarıklar, vadiler, dağları oluşturuyor. Bilim insanlarına göre bu plakalar, dünyanın 80-190 kilometre altındaki ultra sıcak sıvı kayaların üzerinde kayarak hareket ediyor.

(Kaynak: Sputnik, Dijitron.TV)

(Ana Görsel: YouTube/DailyNation)

Etiketler:,