Kulak zarından 100.000 kat ince işitme cihazı

Bilim insanlarının geliştirdiği ince işitme cihazı oldukça küçük olmasının yanında, insan kulağının işitemediği kadar düşük ve yüksek frekanslardaki sesleri de algılayabiliyor.

Bilimde yeni dönemdeki mücadele, düşük enerjili, uzun menzilli giyilebilir cihazlar üretme üzerine. Case Western Reserve Üniversitesi‘ndeki bilim insanları, atom inceliğinde bu işitme cihazını geliştiriyor.

Hacim olarak kulak zarından 10.000.000.000.000 kat daha küçük ve 100.000 kat daha ince.

Askeri telsiz sinyallerini bile duyabilir

30 Mart’ta Science Advances dergisinde yayınılanan araştırmaya göre 110 desibele kadar güçlü sesleri algılayabilen cihazın frekans aralığı 120MHz’ye kadar çıkıyor. Bu şu demek: Cihaz, radyo sinyallerini dinleyebiliyor. Kıyaslamak gerekirse, insan kulağı 10Hz ile 10KHz frekans aralığını duyabiliyor. Dinlediğimiz FM radyolar ise 87.5MHz ile 108MHz frekans aralığında yayın yapıyorlar. Bu değerlerin üzeri ise telsizlerde, sivil havacılıkta ve askeri sinyallerin gönderiminde kullanılıyor.

Cihaz henüz mevcut cihazlara entegre edilmemiş olsa da gelecekteki cihazların geliştirilmesine büyük fayda sağlayacak.

Araştırmayı kaleme alan Philip Feng, “Hissetme ve iletişim, bağlı bir dünyanın anahtar elemanları. Son on yıllarda küçülmüş cihazlar ve sistemlerle bağlanıyoruz ve cihazları hep küçültmeye çalışıyoruz” diyor.

(Kaynak: Engadget, Dijitron.TV)

Etiketler: