Mars’ın Keşfinde Yeni Adım: Mars Arazi Aracı

NASA, insanlar tarafından yönetilmek üzere tasarlanan, Mars arazi aracını tanıttı.  Aracın ağırlığı iki tondan fazla, güneş enerjisiyle çalışıyor ve taşınabilir bir laboratuvara sahip. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi NASA, Mars’a giden yolda bir adım daha attı. İnsanları taşımak için tasarlanmış yeni bir arazi aracı tasarladı. Bu yeni model, teorik olarak, insanları Kızıl Gezegen boyunca, geliştirilmesi planlanan Mars kolonisi içinde taşıyacak.

Kısa ve kaslı yapısıyla Mars arazi aracı, 3.3 metre yüksekliğinde, 8.5 metre uzunluğunda ve 4.3 metre genişliğinde. Altı lastiği bulunan arazi aracı 2.7 ton ağırlığında. Kesinlikle güçsüz bir araç değil, ağırlığına rağmen saatte 110 km hıza erişebiliyor; ancak muhtemelen Mars’ta 24 km / saat’ten daha hızlı gidemeyecek.

Güneş Enerjisiyle Çalışıyor

NASA’ya göre, Mars arazi aracı “yaşam destek sistemleri, navigasyon ve iletişim sistemleri, Mars’daki koşul ve kaynaklarla ilgili tasarım ve malzemeler” içeriyor. Belli bir sürede, dört astronota kadar yolcu taşımak için tasarlandı ve takılıp çıkarılabilir bir laboratuvara sahip. Araç 700 voltluk bir bataryayla, güneş enerjisiyle çalışıyor.

Tasarım bu haliyle yakında üretime girmese de, tasarımın bazı detayları, Kızıl Gezegen’e gönderilen robotik arazi araçları için kullanılabilir.

Kesin olan bir şey var. Bu tasarımın var olması, NASA bilim adamlarının insanların Mars yüzeyinde, en iyi nasıl hareket edebileceğini dikkatlice incelediğini gösteriyor.

Bu çalışmalar, Kızıl Gezegen’e ulaşmamıza bizi bir adım daha yaklaştırabilir. Daha fazla ayrıntı göz önüne alındığında, yine de hala uzak bir hayal gibi görünebilir. Fakat küçük görünen ilerlemeler olsa bile, insanoğlu birden çok gezegende yaşayabilen bir tür haline gelecek.

Kaynak: Futurism DigitalTrends.com

Etiketler:, ,

1 yorum

  1. Sedat
    17 Haziran 2017 - 18:12

    Marsa yollanacak bir araç tasarlanıyor ve lansmana bu kadar az bir kitle katılıyor. İnanılır gibi değil…

Yorum kapatıldı