Max Planck’ta çalışan Türk bilim insanından ‘Millirobot’

Almanya’da yaşayan Türkiye göçmeni bilim insanı Metin Sitti, ekibiyle bir nanorobot geliştirdi. Millirobot, dışarıdan manyetizma ile hareket ettiriliyor ve erişilemeyen bölgelere erişim sağlıyor.

Doğa bazen bilimin en önemli ilham kaynağıdır.

Bu, Profesör Metin Sitti ve Almanya Stuttgart’taki Max Planck Enstitüsü Akıllı Sistemler Bölümü’ndeki ekibi için kesinlikle doğru.

Ekip yalnızca 4 mm uzunluğunda bir yumuşak robot geliştirildi. Robot emekleyip yuvarlanabiliyor veya bir sıvının yüzeyine tırmanabiliyor ya da içinde yüzebiliyor.

Robot ayrıca vücudunun şeklini değiştirerek bir cismi alıp taşıyabiliyor ve bırakabiliyor.

Doğadan ilham aldılar

Araştırmacılara ilham olan şey yumuşak vücutlu böcek larvaları, kırkayaklar ve hatta denizanaları.

Bu yumuşak küçük boyuttaki robotun değişik ortamlarda çok yönlü kendini çekme yeteneği o kadar özel ki Nature dergisi bu araştırmayı son sayısında yayınladı.

Robot yumuşak elastik polimerden yapılmış ve bu polimerlere ufak manyetik partiküller yerleştirilmiş. Bilim insanları dışarıda yaratılan bir manyetik alanı kullanarak robotun vücut şeklini değiştiriyorlar ve istedikleri yönde hareket ettiriyorlar.

Mevcut diğer mini robotlar ise bu hareket kabiliyetlerine sahip değil ve düz olmayan yüzeylerde hareket edemiyor veya bu robotun aşabildiği engelleri aşamıyorlar.

Ayakları olmamasına rağmen bu robot, kırkayak kadar özgürce hareket edebiliyor.

Millirobot iç organlardaki yaraları kapatabilir

Peki bu robotun amacı ne olacak?

Metin Sitti ve ekibi bunun bir gün vücudu minimum işgal eden tıbbi uygulamalar kapsamında kullanılacağını umuyor. Robot yutularak veya ciltteki bir kesikten vücuda sokulabilir. Daha sonra sindirim sistemi veya boşaltım sistemi gibi vücuttaki kapalı alanlara yol alabilir.

Robot ayrıca doğada açık alanda da olsa erişilmesi güç noktalara da ulaşabilir.

Robot kendini yüzeylere yapıştırıp yarayı veya açıklığı kapatma yeteneğine de sahip.

(Kaynak: Dijitron.TV)

Etiketler:,