MIT’nin zihin okuyan cihazı ile telefonunuzu düşünerek kontrol edebileceksiniz

Sadece düşünerek cihaz kullanmak, yazı yazmak veya SMS göndermek ister miydiniz? MIT’nin zihin okuyan cihazı, konuşmak üzere aklınızdan geçirdiğiniz kelimeleri anlayabiliyor.

Bir ekrana dokunarak etkileşim kurmak artık geçmişte kalıyor. Artık telefonunuzu kullanmak için tek yapmanız gereken düşünmek olacak.

MIT‘de geliştirilen bir cihaz bunu sağlayabilir.

Cihaz, kitap okurken yaptığınız kelimeleri içinizden okuma gibi davranışlarda içten telaffuz edilen kelimeleri algılıyor ve bilgisayar açısından anlaşılabilir verilere dönüştürüyor. Cihaz, yüzünüzdeki kaslara giden sinyallerden kelimeleri anlama prensibiyle çalışıyor.

Bundan önce beyin sinyalleri ile cihaz kontrolü üzerine yapılan çalışmalar, beyin aktivitesindeki EEG sinyallerini ölçerek yapılmaya çalışılıyordu.

İç seslerinizi duyuyor

Yeni sistem ise ‘subvocalization’ yani iç seslendirme denilen içinden konuşmada oluşan hareketleri algılayarak çalışıyor. Bu sinyaller, bir şeyi söylemeye yeltendiğiniz zaman ağzınıza gönderdiğiniz ancak sizin ağzınızı açıp konuşturmak için yeterli olmayan sinyaller. Bu sinyaller kitap okurken sık sık ortaya çıkıyor.

MIT’nin AlterEgo adı verilen cihazı bu sinyalleri algılıyor, bir sinir ağıyla işliyor ve kelimelere çeviriyor.

Şimdiye dek yapılan testlerde, cihaz ile televizyon kumandası kontrol etme, saati sorma, satranç oynarken hile yapma gibi eylemler gerçekleştirildi. Algılama yeteneği şimdilik sınırlı ancak bu cihaz ürünün henüz ilk aşamaları.

Cihaz ile kumandası olan veya kablosuz bağlantısı olan tüm cihazların kontrol edilebileceği sanılıyor. Cihaz kontrollerinde temas veya konuşma ihtiyacının tamamen ortadan kalkması öngörülüyor.

Cihaz geleceğe adeta kapı açıyor.

(Kaynak: TechRadar, Dijitron.TV)