Musk’ın paylaştığı konsept ulaşım videosu, toplu taşımanın geleceği olabilir

Elon Musk‘ın paylaştığı yeni bir konsept ulaşım videosu, Musk’ın hayalindeki gelecekteki ulaşımın şeklini çiziyor.

Hyperloop tünelleriyle gerçekleşecek ulaşımla ilgili son dönemde birbiri ardına haberler yığılırken The Boring Company‘nin kurucusu Elon Musk, şirketi için planlarını güncelledi.

Teknoloji gurusu, şehir içi mekik hizmetini tasvir eden bir video paylaştı. Hizmet, arabaları değil, yayaları ve bisikletlileri taşıyor. Videoda, yayaların bu mekik ile şehir içinde 200 kilometrenin üzerinde hızlarla seyahat ettikleri görülüyor.

Sık duraklar ve hızlı ulaşım

Musk’ın planına göre The Boring Company’nin büyükşehirlerde binlerce, ufak bir araba park yeri kadar küçük durakları olacak.

Böylece, duraklar otobüs durakları gibi çok sık bir şekilde konumlanabilecek ve böylece yayalar, metro ile yolculuğun aksine tam istedikleri yere (ya da oldukça yakınına diyelim) bu taşıma yöntemiyle ulaşabilecekler. Musk ayrıca, “tüm tünellerin ve Hyperloop’ların yayaları ve bisiklet kullananları araç kullananlara kıyasla daha öncelik vereceğini” tweetledi. Musk’ın enerji harcayıp yer kaplayan kişisel araçlar yerine herkesin yararına olan toplu taşımayı öne çıkarmayı öngördüğü görülüyor.

(Kaynak: Dijitron.TV)

İLGİLİ HABER:
Elon Musk, Boring Company’nin tünelinden ilk fotoğrafı paylaştı