Netflix’in masum görünen tüyler ürperten tweeti: Biri bizi gözetliyor mu?

Dün Netflix, attığı masum tweet ile milyonlarca takipçisini tedirgin etti: “A Christmas Prince’i son 18 gündür her gün izleyen 53 kişiye: Sizi kim üzdü?

A Christmas Prince, “Noel Prensi” anlamına geliyor ve gizli bir muhabirin… Neyse önemli olan bu değil. Bu Netflix filminde oynayan oyuncular… bu da önemli değil.

Önemli olan, Netflix Original filminin klişelerle dolu bir diğer vasat noel filmi olması ve Netflix’in bu filmi izleyenlerle ilgili bir tweet atması.

Biri bizi gözetliyor mu? Başlıktaki sorunun cevabını hemen verelim. Sahte kimliklerle acayip bir güvenlik duvarı ardında internette gezinmiyorsanız, evet, sizi her gün gözetliyorlar. Bu konuda yapabileceğiniz şeyler de oldukça sınırlı.

“Okudum, onaylıyorum”

Bu hakkı da okumadan “onaylıyorum” dediğiniz sözleşme formlarıyla birçok şirkete gönüllü olarak teslim ediyorsunuz. Teslim etmeseniz de hareketleriniz büyük veri içinde derlenip toparlanıyor.

Bunu bilmeyen birçok kullanıcı, Netflix’in yukarıda aktardığımız tweeti sonrası “Netflix bizi izliyor mu?” gibi sorular yöneltti.

Netflix’in insanların video izleme alışkanlıklarından bahsetmesi kimseyi endişelendirmiyor mu? Bu durum kimseye ürpertici gelmiyor mu?

Bu gerçekten ürkütücü. @netflix, veri ile ne yapıyorsun? Sosyal medya hesaplarınızı kim yönetiyor?

Biri bizi gözetliyor

Merakınızı gidermek adına, Netflix de sizin izleme alışkanlıklarınızı takibe almış durumda. Platforma üye olurken Gizlilik Bildirimi’ni görüyor ve muhtemelen okumadan “Onaylıyorum”a tıklıyorsunuz. Netflix’in bildiriminin “Bilgilerin Toplanması” bölümünde şunlar yazıyor:

“Otomatik olarak topladığımız bilgiler: Sizin hakkınızda ve hizmetimizi kullanımınız ile ilgili bizimle ve reklamlarımızla girdiğiniz etkileşimler, aynı zamanda da hizmetimize erişmek için kullandığınız bilgisayar ya da diğer cihazlara (oyun konsolları, akıllı televizyonlar, mobil cihazlar ve set üstü cihazlar) dair bilgi topluyoruz. Bu bilgiler aşağıdaki unsurları kapsamaktadır:

  • Netflix hizmeti üzerinde gerçekleştirdiğiniz başlık seçimleri, izleme geçmişi ve arama sorgularınız gibi işlemler;”

Burada net olmayan ve aslında daha önemli olan bir şey varsa o da bu toplanan verilerin nasıl kullanıldığı. Gizlilik Bildirimi ve Kullanım Koşulları bu konuda oldukça geniş bir tanım sunuyor. Buradan çıkan anlam, “Bu verileri sadece üst düzey birkaç yönetici ile paylaşıyoruz ve başka kimse bilmiyor“dan “Mehmet Yılmaz’ın High School Musical’ı geçen yıl 46 kez izlediğine dair bir broşür hazırladık ve uçakla dünyanın dört bir yanına bıraktık“a kadar uzanabilir.

Netflix son tweetinin ardından bu konuda bir açıklama yapacak mı, hep birlikte göreceğiz.

Güncelleme: Netflix’ten açıklama

Netflix, konuyla ilgili ilerleyen saatlerde açıklama yaptı. Şirket açıklamasında üyelerinin gizliliğine önem verdiklerini söyledi. Şirket, “Bu bilgi genel izleme trendlerini ifade etmektedir. Belirli kişilerin kişisel izleme bilgilerini ifade etmemektedir” dedi.

(Kaynak: TheNextWeb, Netflix, Dijitron.TV)