Nobel ödüllü yazar Lessing’in bilimkurgu romanı Şikeste, Türkçe olarak yayında

Delidolu Yayınları, 2007 Nobel Edebiyat Ödüllü İngiliz yazar Doris Lessing‘in politik bilimkurgu türünde yazdığı Argos’taki Kanopus Arşivleri serisinin ilk halkası Şikeste‘yi okurlar ile buluşturuyor.

Olağanüstü incelikli metniyle edebiyatseverler, olay örgüsüyle de bilimkurgu severler Şikeste’yi baş tacı edecek. Kitap Kanopus adlı güçlü ve ileri bir galaktik imparatorluğun uzaylı elçilerinin Şikeste’ye, yani Dünya’ya yaptıkları ziyaretlerden aktardıkları raporlardan oluşuyor.

Elçiler binyıllardır Şikeste’de, yani Dünya’da

Elçiler, gezegende organik yaşamın doğuşundan insanın ortaya çıkışına kadar tüm süreci gözlemleyip müdahalelerde bulunuyor. Elçiler, gezegeni, Puttiora adlı dejenere bir imparatorluğun Şammat adlı kötü niyetli gezegeninden korumaya çalışır. Böylece gezegen, Kanopus ve Şammat’ın; iyiyle kötünün mücadelesinin bir arenasına dönüşür

Doris Lessing, gezegende evrimden dinler tarihine, büyük savaşlardan büyük kıtlıklara, dünya tarihini mercek altına alıyor. Yazar, kendine özgü bir politik taşlamaya imza atıyor.

Lessing’in yazın serüveninde bir dönüm noktası olarak gösterilen bu başyapıt, realizmden bilimkurguya geçişindeki ustalıkla da kendine hayran bırakıyor. Niran Elçi‘nin çevirisi ve Delidolu Yayınları etiketiyle kitabevlerinde yerini alan kitap, Doris Lessing’in gezegenimize ve insanlığa dair bir çığlığına dönüşüyor.

Kitap 40 TL fiyat etiketiyle satışta.

(Kaynak: TeknolinkTV)

Etiketler: