Nükleer füzyon santralı için MIT kolları sıvadı

ABD’de Massachusetts Institute Of Technology, 200 megawatt’lık bir nükleer füzyon santralı için harekete geçti. Üniversite bu amaçla 50 milyon dolarlık bir fon aldı. Nükleer füzyon geliştirilirse, temiz ve güvenli bir enerji türü olarak yüzlerce yıl insanlığa hizmet edebilir.

MIT ve kurum içinden çıkan Commonwealth Fusion Systems (CFS), nükleer füzyon prensibine dayanan enerji üretimini 15 yıl içinde gerçekleştirmek üzere bir proje üzerinde çalıştıklarını duyudu. Nihai hedef, 200 megawatt’lık bir enerji santralı kurmak.

MIT, İtalyan enerji şirketi ENI‘nin projeye 50 milyon dolar yatırım yaptığını söyledi. Bu rakamın 30 milyon doları önümüzdeki üç yıl içinde araştırma ve geliştirme çalışmalarına ayrılacak.

Temiz, güvenli, etkili enerji

Nükleer füzyon, bugün kullanılmakta olan nükleer fisyon gibi diğer enerji çeşitlerine kıyasla birçok avantajı beraberinde getiriyor. Füzyon, diğer tüm yöntemlerden daha etkili, temiz ve güvenli. Fakat uygulamak tahmin edildiği kadar kolay olmuyor. İşlem sonucu ciddi seviyede sıcaklıklar ortaya çıkıyor ve işlemin başlaması için ciddi bir enerji girdisi gerekiyor. Bu gerekli enerji o kadar yüksek ki mevcut enerji kaynakları bunun geçerli bir enerji kaynağı olmasına bugüne kadar izin vermedi.

İşlem sonucunda oluşan yüksek sıcaklıklar, çelik gibi katı materyalleri eritebilecek derecede. Dolayısıyla sıcak plazmanın hapsedilmesi için güçlü manyetik alanlara ihtiyaç duyuluyor.

MIT ve CFS, yeni keşfedilen süperiletken materyalleri kullanarak bugün kullanılan en güçlü elektromıknatısın dört katı güce sahip mıknatısları üretmeyi planlıyor. Daha güçlü manyetik alan da daha fazla güç üretilmesini sağlayacak ve dolayısıyla çıkan enerji, işlemi başlatmak için kullanılan enerjiden daha yüksek olacak. Yöntemin daha ucuz ve küçük reaktörlerin oluşturulmasına önayak olması umuluyor.

Araştırma ekibi önümüzdeki 10 yıl içinde prototip reaktör üretmeyi hedefliyor. Bunun ardından da 200 megawattlık bir enerji santralı gelecek.

Fransa, Iter tokamak füzyon reaktörünün inşaatına başlamıştı. Proje aksaklıklar olsa da ilerliyor. Ekip, 2025 yılında tesiste ilk testlere başlamayı hedefliyor.

MIT rektörü Rafael Reif, bu gelişmeyi tarihte önemli bir an olarak niteliyor:

Süperiletken mıknatıs teknolojilerindeki gelişmeler, füzyon enerjisinin insanlığın erişebileceği bir noktaya gelmesini sağladı. Böylece güvenli, karbonsuz bir enerji geleceği artık ufukta göründü.

İnsanlığın iklim bozulmasıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde, MIT’in endüstrideki iş ortaklarıyla dünyamız için dönüşümcü vizyonları hayata geçirmeye son hızla koşması, beni çok heyecanlandırıyor.

(Kaynak: Engadget, Dijitron.TV)

İLGİLİ HABERLER:
Nükleer güç tartışması: Yararları mı, zararları mı önde?
Nükleer füzyondan 8 kat güçlü kuark füzyonu kanıtlandı ve fizikçiler bu keşfi gizli tutmak istedi
Etiketler:, ,