Okyanuslar böyle ısınırsa balıklar mönüden çıkacak

Birçok balık türü halihazırda tükendi veya denizlerde yoğun avlanma sebebiyle rastlanmıyor. Önümüzdeki 300 yıl içinde Antarktika‘yı çevreleyen Güney Okyanus‘un ısınması sonucu balık çiftlikleri ve avlanma noktaları daha da etkilenecek, balıklar geçmişin bir parçası olarak kalacak. Sadece bu okyanusun ısınması verimi tek başına yüzde 20 düşürecek.

Güneyde Antarktika’yı çevreleyen bu büyük dondurucu soğukluktaki su kütlesi, neredeyse hepimize bir dünya uzakta gibi gözüküyordur. Ancak görülen o ki burasının küresel iklime ve küresel okyanus sağlığına büyük bir etkisi var.

Yeni bir araştırma, bu okyanusun karbondioksiti emip ısınması sonucu deniz ekosistemlerinde domino etkisiyle yıkım görebileceğimizi ortaya koyuyor.

Mevcut durumda, Güney Okyanus okyanusların birbirine karışmasını ve besinlerin dünyanın dört bir yanına taşınmasına aracılık ediyor. Fakat yapılan son simulasyonlar, emisyon seviyesi korunursa 2300 yılına geldiğimizde Batılı rüzgarlar daha da güçlenecek ve bu karışmanın sınırlı kalmasına sebep olacak. Değişim, kutup denizlerini ısıtacak, buzun erimesine yol açacak ve verimli besinlerin Güney Okyanus’ta kilitli kalmasına sebep olacak.

En çok Kuzey Atlantik etkilenecek

Çalışma, Kuzey Atlantik’in Batı Pasifik’in ve Güney Hint Okyanus’larının en fazla etkilenecek su kütleleri olacağına işaret ediyor. Kuzey Atlantik’teki balık üreme alanları yüzde 60 düşüş görecek.

Dünya nüfusunun yüzde 17’sinin temel protein kaynağı balık ve deniz ürünleri.

Dünya nüfusu arttıkça gıda üretiminde de artış gerekiyor. Balık üretimi de bu noktada kritik öneme sahip. Aşırı avlanma sebebiyle dünyadaki balık rezervlerinin yüzde 70’i ya tamamen ya da aşırı tüketilmiş durumda.

Aşırı avlanma ve iklim değişikliğinin birleşmesi, balıklar ve küresel gıda güvenliği konusunda ölümcül sonuçlar doğurabilir. 2300 yılına geldiğimizde ise, bildiğimiz manada Dünya kalmış olursa, insan aktivitesinin gıda kaynaklarına etkisini gidermek için çok geç kalınmış olacak.

(Kaynak: Futurism, Dijitron.TV)