Önünüzdeki su içilebilir mi değil mi? Fotoğrafını çekip öğrenebileceksiniz

Yürüyüş yaparken veya yanından arabayla geçerken bir nehre veya göle baktığınızı hayal edin. Su çok güzel, güneş yüzeyinde parlıyor. Belki civarda birkaç balıkçı balık tutuyor, kuşlar suyun yüzeyinde oynaşıyor ve arada su içiyor. Gördüğünüz manzara karşısında bu taze ve tatlı sudan siz de içmek istediniz. Öncesinde cep telefonunuzu çıkarıyorsunuz, suyun fotoğrafını çekiyorsunuz ve uygulama size cevap veriyor: Su içilebilir durumda değil.

Eğer Hollanda’nın Leiden Üniversitesi‘nden astronomların yaptığı araştırmaya kulak verilirse, böyle bir uygulama yakında gerçek olabilir. Ekip, suyun kalitesini sadece telefonu suya çevirip fotoğrafını çekerek tespit edecek kadar basit bir cep telefonu eklentisi geliştirmek üzere.

Uzaydan esinlenildi

Bu cihazın çıkış amacı aslında siz gölün, nehrin veya şelalenin tadına bakın diye değil. Su kirliliğinin hızlı ve net ölçümlenmesi bilim açısından büyük fayda sağlayabilir. Bu tip veriler, çevre politikalarının ülke bazında uygulanmasına aracı olabilir. Vatandaşlar, içtikleri suyun temiz olup olmadığını bizzat ölçebilirler. Balıkçılar, avlarının kalitesini görebilir, kirliliğin yerel balık nüfusunu nasıl etkilediği ölçülebilir. Kirli su tek başına balıkçılığın bitip balıkçıların bulundukları bölgeleri terk etmeleri ile insan göç eğilimlerini çözümleyebilir.

iSPEX adı verilen proje, özellikle temiz su sorunu yaşanan Afrika’da su ölçümlerinin çok daha etkili yapılmasını sağlayabilir.

Teknolojinin çıkış noktası aslında bir gezegende veya bir yıldızın çevresinde oksijen olup olmadığını çözümleyen bir astronomi teknolojisi. Teknoloji, gezegenlere gidip bizzat toprak ve hava örneği alınma ihtiyacını bir miktar ortadan kaldıran bir teknoloji. Aynı çözüm, şimdi cep telefonu ile uzaktan suyu analiz ediyor.

Suyun rengini etkileyen birçok faktör var

Ancak su, farklı zorlukları beraberinde getiriyor. Suyun rengini hava dahil birçok faktör etkileyebiliyor. Kuvvetli rüzgarlar dip tortusunu karıştırabiliyor. Bulutlar güneşin önünü kesebiliyor ve suyun daha karanlık gözükmesine sebep oluyor. Bu yüzden uygulamayı kullananlardan gökyüzünün fotoğrafını da çekmesi isteniyor.

Teknoloji henüz ilk evrelerinde ve nihai hale ulaşması için birkaç yıla ihtiyacı var. Ancak gezegenler için bu teknolojinin kullanılması, proje için büyük umut vadediyor.

(Kaynak: Futurism, Dijitron.TV)

Etiketler:,