Otonom araçların yaya ölümüne sebep olduğu ilk kaza gerçekleşti

ABD’nin Arizona eyaletinde Tempe kentinde bir yaya, otonom şekilde ilerleyen bir Uber’in altında kalarak hayatını kaybetti. Kaza, otonom araçların yaya ölümüne yol açtığı ilk kaza olarak kayıtlara geçti.

Araç kaza yaptığında direksiyon başında bir şoför vardı ancak araç otonom sürüş modunda ilerliyordu. Bir kavşakta karşıdan karşıya geçen yayanın ölümüne sebep olan kaza, Pazar günü akşam 10.00’da gerçekleşti.

Kazanın ardından Uber; Tempe, Pittsburgh, San Francisco ve Toronto’daki otonom sürüş denemelerini durdurduğunu açıkladı. Kaza, otonom araçların yaya ölümüne yol açtığı ilk kaza olarak kayıtlara geçti.

Kazanın, otonom sürüş sistemleriyle ilgili yeni soruları gündeme taşıması bekleniyor. Birçok şirket, direksiyonun ardında şoför olmaksızın ilerleyen otonom araç testlerine başlamaya hazırlanıyordu. Geçtiğimiz haftalarda California eyaleti yönetimi de bu testlere Nisan ayından itibaren izin vereceklerini duyurmuştu.

Arizona şirketlere regülasyonsuz özgür alan sunuyor

Arizona bu izni geçen yıl vermişti. Google’ın ana şirketi Alphabet‘in otonom aracı Waymo, geçen yıldan beri sürücüsüz araçlarıyla yolcu alıp indiriyor. Eyalet, şirketlere cezbedici teklifler sunuyor ve regülasyon olmaksızın testlerin yapılmasına olanak sağlıyor. Bu sayede şirketler eyalet sınırları dahilinde iş geliştiriyor ve eyaletin kalkınması hedefleniyor.

Otonom araçların önünde sonunda insanlardan daha güvenli bir sürüş sunacağı kesin zira ilgileri dağılmıyor ve trafik kurallarına her daim uyuyorlar. Fakat uzmanların şimdilik bu makinalara öğretmekte zorlandıkları şey, beklenmeyen insan sürüşü veya davranışlarına karşı bu araçların kendilerini ayarlamaları.

Geçen yıl bir Tesla aracı, otonom sürüş modundayken yolda karşıdan karşıya geçen bir traktör römorkuna çarpmış, kazada otonom aracın sürücüsü ölmüştü.

(Kaynak: NewYorkTimes, Dijitron.TV)

Etiketler:,