“Paris anlaşmasına uymazsak fırtınalar, kuraklıklar uç düzeylere ulaşabilir”

İklim değişikliği, insanlığı tehdit eden sorunların başında geliyor. Son araştırma, dünya ortalama sıcaklıklarında meydana gelecek bir derecelik artışın, dünyanın birçok bölgesinde ekstrem hava olaylarını ciddi bir şekilde artıracağını ortaya koydu. Paris anlaşması ise küresel sıcaklık artışının 2 derecelik artışın altında tutulmasını öngörüyor. Yani Paris anlaşmasına uymazsak insanlığın sonu pek iyi değil.

Bir derece size fazla bir artış gibi gözükmeyebilir. Ancak Stanford Üniversitesi’nin son araştırmasına göre küresel sıcaklıkların bir derece artması demek, aşırı uçlardaki hava olaylarının çok daha şiddetli görülmesi anlamına geliyor.

Birleşmiş Milletler Paris anlaşmasına imza atan devletler, küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutmak için sözleşmiş durumdalar. Eğer ülkeler anlaşma kapsamında verdikleri sözlere sadık kalırlarsa, küresel sıcaklıkların 2 ila 3 derece artması bekleniyor.

Araştırmacılar, böyle bir gelecek üzerine bilgisayar modellemeleri yaptılar ve olası atmosfer ve okyanus hareketlerinin haritasını çıkardılar.

Bilim insanları, bu modellemeler sırasında bir derecelik sıcaklık artışının dahi ne kadar büyük bir etkisi olduğunu gördüklerinde oldukça şaşırdılar.

Tek seçenek Paris anlaşması hedeflerinin ötesine geçmek

Mevcut emisyon seviyesinin korunması, rekor gece sıcaklıkları görülme ihtimalini Avrupa’nın yarısında ve Doğu Asya’nın dörtte birlik bölümünde 5 kat artırıyor.

2-3 derecelik sıcaklık artışı da Doğu Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki yağışlı gün sayısını yüzde 35 artırıyor. Ayrıca sıcak gün sayısı da artıyor.

Çalışmayı kaleme alan üniversitenin Dünya Sistemleri Bölümü’nde görev alan Profesör Noah Diffenbaugh, bu rekor olayların yaşanma ihtimalini düşürecek tek şeyin, ülkelerin söz verdikleri 2-3 derecelik artıştan ziyade, hedeflenen 2 derecelik artışın altında kalınması olduğunu vurguladı.

Yayınladığı basın açıklamasında Diffenbaugh, “O durumda dahi, bugün yaşadığımız beklenmedik ekstrem hava olaylarından çok daha fazlalarına tanık olacağız” diyerek de her halükarda tehlikeli hava olaylarının dünyayı tehdit ettiğinin altını çizdi.

Yani bize düşen, mevcut emisyon seviyesini düşürmenin de ötesinde, negatif emisyon üretmek. Buna yönelik havadaki karbondioksiti toplayıp depolayan projeler halihazırda üretiliyor. Ancak bu çabaların ciddi şekilde genişlemesi ve maliyetlerinin düşürülmesi şart.

(Kaynak: Stanford, Dijitron.TV)

İLGİLİ HABERLER:
“Küresel sıcaklık artışı 2100 yılına kadar 2 ila 4.9 derece arasında olacak”
“İklim değişikliği ile megakentler en sıcak ve en tehlikeli yerler olacak”
İklim değişikliği dünyamızı nasıl etkiliyor
Kuzey kutup bölgesinde sıcak kış günleri sıklaşıyor ve daha uzun sürüyor
Stephen Hawking: İnsanlığın Kıyamet Günü Öncesi Sadece 100 Yılı Kaldı
Araştırmacılar Kuzey Kutbu’nu Yeniden Dondurmak İçin Çalışıyor
Havadaki Karbon Dioksiti Emen Dev Makine