Pet Şişelere Elveda : Yenilebilir Su Topları

Londra merkezli İngiliz start-up şirketi, ürettikleri sıvı dolu yenilebilir su topları ile Londra’nın atık pet şişe sorununa çözüm getirmeye hazırlanıyor. Dünyadaki pek çok şehir, plastik pet şişe atık sorunu ile boğuşuyor. Geri dönüşümlü “Ooho topları” San Francisco ve Londra’da özel etkinliklerde davetlilerin susuzluklarını gidermeye başladı.

Su topları, bitki ve yosun özlerinden üretilen ince jelimsi bir zarla kaplı büyük baloncuklara benziyor. Üretici firma Skipping Rocks Lab, tüketilmedikleri takdirde ince zarların 4-6 hafta içinde kendiliğinde yok olduklarını söylüyor.

Londra Belediye yetkilileri tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapor, atık probleminin devasa boyutlara ulaştığını göstererek geçtiğimiz yıl ayda 4000 plastik şişenin toplandığı belirtiyor.

Skipping Rocks Lab kurucusu Rodrigo Garcia Gonzalez, Reuters’a yaptığı açıklamada “Ooho topları, plastik şişelerin kullanıldığı tüm uygulamalara çözüm getiremeyebilir, ancak kısa vadeli tüketimlerde kesinlikle çözüm olacaktır” dedi.

Yenilebilir Su topları

Yenilebilir Su Topları Denemeleri

Çarşamba günü London Bridge köprüsü yakınlarında yapılan bir denemede, inovatif sıvı topları, deneyenler tarafından eğlenceli, keyifli ve süprizli olarak nitelendirildi.

Londra şehir meclisi, Ooho’nun çalışmaları bir adım öteye taşıdığını söyledi. Meclisin çevre komitesi başkanı Leonie Cooper, “Ooho tek çözüm değil ama çözümün bir parçası. Metro istasyonlarında şişeleri tekrar doldurmak da bir çözüm örneği olabilir” dedi.

Ooho toplarını geliştirmek için 3 yıl çalışma yapan Skipping Rocks, günde 2000 top üretebildiklerini, bu sayıyı artırmayı ve ürünün dışındaki ince zarın ömrünü ve dayanıklılığını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Şirket, günlük tüketicilerin yanı sıra, çevresel kaygılar olmaksızın koşularda Ooho toplarını tüketebilecek maraton koşucularını hedefliyor. Alkol ürünleri sektöründe de kullanmayı düşünüyorlar.

Kaynak : Reuters

1 yorum

  1. 17 Nisan 2017 - 13:20

    Thanks, great article.

Yorum kapatıldı