Pilotlar için akıllı gözlük gibi gaz maskesi SAVED

Pilotlar için geliştirilen gaz maskesi SAVED, kabinin dumanla dolması durumlarında pilotların hem dışarısını, hem de göstergeleri görebilmelerini sağlıyor.

Kabin içerisinin dumanla dolduğu uçuşlar havacılıkta bugüne dek çok kez gerçekleşti. Bu durumlarda oksijen maskeleri, pilotların ve yolcuların hayatta kalması için kullanılıyor.

Ancak pilotlar önlerindeki ekran ve göstergelerde ne yazdığını göremezlerse uçağı nasıl uçuracaklar? İşte Duman Korumalı Gelişmiş Görüş Ekranı ya da SAVED (Smoke Assured Vision Enhanced Display) tam da bu gibi durumlar için geliştirildi.

Osterhout Design Group geliştirdi, FedEx ilk müşterisi

Amerikan kargo şirketi FedEx‘in ilk müşterisi olduğu gaz maskesi, göstergeleri pilotun gaz maskesinin içine taşıyor. Ayrıca uçağın dışında bulunan kamera görüntüleri de gaz maskesine yansıtabiliyor. Dolayısıyla duman yüzünden ne göstergeleri, ne de dışarıyı görebilen bir pilot, bu maske sayesinde her ikisini de görebilir hale geliyor.

Amerikan Havacılık Dairesi FAA‘nın verilerine göre her gün ortalama bir uçuş duman dolayısıyla acil iniş ile sonuçlanıyor.

Osterhout Design Group‘a göre sistem küçük, hafif ve kurması kolay. Akıllı gözlükler normalde hantal olsa da, gaz maskesinin içine girince hantallık bir mesele olmuyor zira gaz maskelerinin kendisi de halihazırda hantal.

Ancak bu özel maskelerin dumanlı durumlarda inişlerde olası zararlardan uçakları koruması ve belki de birçok insanın hayatını kurtarması umuluyor.

(Kaynak: Engadget, Dijitron.TV)

İLGİLİ HABER:
NASA, havacılık tarihindeki kilit anları YouTube’a yüklüyor