Proton bataryası nedir? Son teknoloji pil hakkında bilmeniz gereken üç şey

Günlük hayatımızın büyük bir kısmı, lityum iyon bataryalara dayanıyor. Farkında olmadan kullandığımız birçok cihazda var. Ancak son teknoloji proton bataryası, lityum iyon pillerin devrini sonlandırabilir.

AA pillerin, yani kalem pilin ve cep telefonu piline uzanan türevlerinin son günlerini yaşıyor olabiliriz. Avustralya’da Melbourne Üniversitesi’nden araştırmacılar, karbon ve su ile çalışan alternatif bir enerji depolama yöntemi geliştirdiler.

Araştırmacıların geliştirdiği şey, tarihteki ilk yeniden şarj edilebilir proton bataryası. Özelliği ise çevreci materyallerle üretilip ucuz olması.

Peki enerjiyi depolama şeklimizi niye değiştirelim ki? İşte geleceğin enerji kaynağıyla ilgili bilmeniz gereken üç şey:

1. Proton bataryası için gereken materyaller doğada daha çok var

Dünyadaki lityum rezervleri birkaç ülkeyle sınırlı ve lityum pillerde kullanılan diğer materyallerin rezervleri de giderek azalıyor. Dolayısıyla fiyatı da artıyor. Ancak proton bataryaların elektrodları karbondan imal ediliyor. Dünya neredeyse tamamen karbondan oluşuyor ve her yerde var. Bu elektrodlar da su moleküllerini parçalayarak şarj ediliyor.

Avantajı, protonları karbon bazlı materyallerin içinde depolayacağız ve bunu depolamak için dünyanın %75’ini oluşturan suyu kullanacağız.

2- Şarj etmek mümkün

RMIT batarya tıpkı bugünkü cihazlar gibi prize takılıp şarj edilebilir. Taktıktan sonra olanlar son derece basit: Güç kaynağından gelen elektrik su moleküllerini parçalıyor ve protonlar oluşturuyor. Bu protonlar da bataryanın elektrodlarındaki karbon ile bağ kuruyor. Protonlar daha sonra yakıt hücresinden geçmeleri için salınıyor ve buradan sonra hava ile etkileşime girip tekrar su oluşturuyor ve reaksiyonun sonucunda da elektrik oluşuyor.

RMIT basın açıklamasına göre, 5.5 santimetrekare yüzey alanı bulunan ufak bir batarya, mevcut satışta olan lityum iyon bataryalar kadar enerji depolayabiliyor.

3- Sıfır karbon emisyonu var

Mevcut bataryaların lityum ve diğer nadir bulunan malzemelerini topraktan çıkarmanın çevresel sonuçları oluyor. Özellikle ekosisteme bırakılan kimyasallar ve verimli arazilerin madencilik için yok edilmesi, bunlardan bazıları. Madenciliğin karbon ayakizine ek olarak, iletkenlerin işlenmesi ciddi bir enerji gerektiriyor ve bu da genelde fosil yakıtlardan üretilen elektrikle gerçekleşiyor.

Buna karşılık, bu batarya için gereken karbonu ve suyu elde etmenin çevreye etkisi neredeyse sıfır.

RMIT ekibi, proton bataryasının 5 ila 10 yıl içinde ticari olarak piyasada olacağını düşünüyor. Bu çevre için de iyi haber zira dünya batarya talebinin önümüzdeki yıllarda ciddi şekilde hızlanarak artması bekleniyor. Elimizin altında güç depolamak için iyi bataryalar olmazsa, enerji üretiminde güneş ve rüzgara döndüğümüz şu günlerde hava bozduğu zaman enerjiyi depolayacak verimli araçlarımız olmazsa, bu çevre dostu enerjilerin de faydası sınırlı kalır.

(Kaynak. Futurism, Dijitron.TV)

Etiketler:,