PubG 3D tekrar teknolojisiyle oyunları sessizce değiştiriyor

Dünyanın en popüler FPS oyunu Playerunknown’s Battlegrounds, geçtiğimiz ay resmi olarak yayınlandı ve PC’lerde PubG 3D tekrar teknolojisiyle oyuncuları buluşturdu. Bu özel teknoloji aslında sıradan bir görüntü hatırlama teknolojisinden ziyade, data tekrarı ve sizin kaydedilmiş veri noktalarınız üzerinden tüm oyununuza istediğiniz açıdan yeniden bakmanıza, ve efsane açılardan yayınlamanıza olanak sağlıyor.

Mart ayında erken sürüm olarak piyasaya çıkan, çıktığı andan itibaren kitleleri peşinden sürükleyip kısa sürede online oyun platformu Steam’de Dota 2’yi geçerek en çok oynanan oyun unvanını kapan savaş oyunu PubG, geçtiğimiz ay resmi olarak Xbox One X ve PC’lerde yayınlanmıştı.

Resmi sürüm ile birlikte oyuncu sayısı daha da artmış, Avrupa’da ve Amerika’da noel tatiliyle birlikte aynı anda oynayan oyuncu sayısı 3 milyonu aşmıştı. En yakın rakibi Dota 2 için bu rakamın 1,29 milyon olduğunu söylersek size bir fikir verecektir.

PubG 3D tekrar teknolojisi nasıl işliyor?

PubG’nin versiyon 1.0’ı ile birlikte ‘3D tekrar’ aracı da oyuna entegre olarak geldi. Bu teknoloji, standart bir oyuniçi video yakalama teknolojisinin çok daha ötesini sunuyor. Aslında bu teknoloji video yakalama değil, data yakalama teknolojisi.

3D tekrar, oyuncuların maç sonrası maç görüntülerine girip kendilerini veya 1 kilometre yakınlarındaki diğer oyuncuları, kendilerini öldüren veya öldürdükleri oyuncuları ‘tanrı modu’nda uçarak gezip görmelerini sağlıyor. Oyuncular, diğer oyuncuların nasıl hareket ettiklerini izleyebiliyor, böylece yeni stratejiler geliştirmeleri de mümkün oluyor.

Aynı zamanda zamanı yavaşlatıp sinematik görüntüler elde etmek de gayet mümkün. Merminin namludan çıkıp rakibinize ulaşmasını oldukça yüksek bir görsellikle izleyebiliyorsunuz. Burada neyi nasıl izleyeceğiniz tamamen size bırakılıyor, yani geçmiş oyunun birebir kopyasını keyfinizce takip edebiliyorsunuz.

Bu 3D tekrar aracını yapan şirket, Güney Koreli Minkonet adındaki bir şirket. Bu yeni şirket, ABD’de henüz bir ofis açtı ve ilk büyük işbirliği olarak popüler oyun PubG ile imza attı.

Şirketin bu teknolojisine ilgi büyük. Birçok şirketin kendilerini aradığını ve anlaşma talebinde bulunduklarını söyleyen şirketin COO ve CFO’su Gilbert Kim, “Yeni oyunlara açılmak oldukça rekabetçi bir konu ve her bir özellik de altın değerinde. Veri yakalama ve tekrar teknolojisinin birkaç yıl içinde standartlaşacağını düşünüyoruz. Bu da önümüzdeki dönemde hiç görmediğimiz türde içeriklerin internette yayınlanacağı anlamına geliyor. Ve bu daha bir başlangıç. Bu teknoloji henüz başlıyor” dedi.

İnternet üzerinden yayın yapan çok sayıda oyuncu var

PubG, Minkonet için ideal bir test aracı. Hatırlatacak olursak PubG, 100 oyuncunun haritanın üzerinden geçen bir uçaktan istedikleri noktada paraşütle atladıkları ve düştükleri noktada silah arayıp ekipmanlarını geliştirdikleri bir oyun. Oyun, 100 kişinin birbirini elemesiyle son oyuncu kalana kadar sürüyor. Bu sürede ‘Açlık Oyunları’ filminden hatırlayacağınız üzere süre geçtikçe alan daralıyor ve son oyuncular dar bir alanda birbirini bulup öldürmeye ve son kalan oyuncu olmaya çalışıyorlar.

Aslında Minkonet’in PubG ile işbirliği tesadüfi değil. PubG, ilk günden itibaren izlemesi zevkli bir oyun olarak yaratıldı. Ve bu gerçekleşti de… İnternette onbinlerce oyuncu, Twitch ve YouTube Gaming gibi platformlar üzerinden kendi oyunlarını canlı olarak yayınlıyorlar ve ciddi bir izleyici kitlesi de bulmuş durumdalar.

PubG 3D tekrar teknolojisi ayrıca oyundaki hilecileri de kolaylıkla tespit edip şikayet etmeye imkan sağlıyor. Hile, online oyunlarda ciddi bir problem ve PubG ekibi Mart ayından bu yana 1,5 milyon oyuncuyu hile yaptıkları gerekçesiyle serverlardan kovmuş durumda.

(Kaynak: Dijitron.TV)