QC-1 ile hem kriptopara madenciliği yapın hem de evinizi ısıtın

Fransız şirket Qarnot’un yeni ısıtıcısı QC-1, bünyesinde bulundurduğu iki AMD grafik kartı ve AMD Ryzen işlemciler ile her ay 120 dolar ether madenciliği yapabiliyor. İşlem sırasında ortaya çıkan ısı, verimli bir şekilde odaya dağıtılıyor.

Bilgisayarlar bazen o kadar ısınıyor ki ısı sonucu koruma sistemi devreye girip bilgisayarı kapatıyor. Ancak bu ısıyı etkili bir şekilde dışarıya verirseniz ne olur? Nurtopu gibi bir ısıtıcınız.

İşlemcilerin 85 santigrat dereceyi aşmasının sıradan olduğu günümüzde bu sıcaklığı ortama yaymayı hedefleyen Fransız bir şirket ortaya çıktı.

Qarnot, kriptopara madenciliği yapan bilgisayarlar üretiyor. Ancak bu bilgisayarları iyi bir donanımla soğutuyor, daha doğrusu sıcaklığı etkili bir şekilde odaya yayayarak işlemcileri hızlı bir şekilde soğutmuş oluyor. Bu sayede de grafik kartı ve üzerindeki işlemciler daha yüksek çekirdek hızlarında çalışabiliyor, veri madenciliği performansı artıyor.

İki son model ekran kartı ile geliyor

QC-1 adındaki cihaz ether madenleyecek şekilde geliyor, ancak kullanıcılar litecoin ya da bitcoin gibi diğer para birimlerini de madenletebiliyor.

Cihaz bir radyatöre benziyor. İçinde iki ekran kartı var. Sapphire NITRO+ 8GB Ram’li Radeon RX 580.

QC-1’i kurmak 10 dakika sürüyor. Ethernet kablosuyla internete bağlanıyor ve isterseniz bünyesindeki ek ısıtıcıyı da çalıştırabiliyorsunuz.

Düzenek 2900 sterlin yani yaklaşık 13 bin TL. Yani sanal paranın fiyatı değişmezse düzenek 3 yılda bedelini çıkartacak.

(Kaynak: Qarnot, Dijitron.TV)

Etiketler:,