Ray Kurzweil: 2030’da insanlar çalışmadan para kazanabilir

Google Baş Mühendisi ünlü fütürist Ray Kurzweil, yapay zeka ve robot sektörlerindeki gelişmelerden sonra 2030 yılından itibaren insanların çalışmadan para kazanabileceğini söylüyor. Kurzweil bunun da devletten alacakları sosyal yardımlar sayesinde olacağını düşünüyor.

Daha önce yapmış olduğu başarılı gelecek tahminleriyle tanınan Google Baş Mühendisi Ray Kurzweil Kanada’da gerçekleşen TED Konferansı’ndaydı. Yapay zeka ve robotların gelişmesiyle insan gücünün yerini bu teknolojilerin aldığını belirten Kurzweil, artık insanların çalışmadan para kazanabileceğini öne sürdü. 2030 yılından sonra bu durumun gerçekleşebileceğini belirten Ray Kurzweil, “Yaşamını devam ettirmek için çalışmaya ihtiyaç duymayan insanlar bu paraları gezmek ve eğlenmek için harcayacaklar. İlk bakışta güzel bir gelecek gibi görünse de ben o kadar boş zamana sahip olmanın insanları oldukça karamsarlaştıracağını düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Yarı robot yarı insan

Google Baş Mühendisi, tıptaki gelişmelerle ortalama insan ömrünün bir yıl artacağını tahmin etmiş ve bu tahmin konusunda haklı çıkmıştı. Kurzweil’ın son iddiasının gerçekleşme olasılığı da insanları bir yandan ürkütüp bir yandan sevindirecek gibi gözüküyor.  Ayrıca daha önce teknolojinin insan beynini yedekleyecek kadar gelişeceğini ve 2030’da insanların yarı robot yarı insan melez varlıklar olacağıyla ilgili iddialarda da bulunan Kurzweil’in bu çılgın tahminlerinin sonuçlarını görmek için sadece 12 yıl kadar bir zaman var. Bakalım bu süreç içerisinde insan – teknoloji ilişkisi Ray Kurzweil’in dedikleri kadar olacak mı?

(Kaynak: Dijitron.tv)

İLGİLİ HABERLER:
‘Yapay zekanın babası’na göre tekillik 30 yıl uzakta
Hindistan herkese vatandaşlık maaşı vermeye başlıyor