Robot Sophia bir kongre için İstanbul’daydı

Dünyada ilk vatandaşlık alan robot unvanına sahip olan Robot Sophia, İstanbul’a geldi ve düzenlenen bir etkinlikte basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dünyada ilk ve tek vatandaşlık alan ve bu vatandaşlığı Suudi Arabistan tarafından verilen Robot Sophia, bu yıl 5’incisi düzenlenen Marketing Meetup için İstanbul’a geldi. Yöneltilen soruları cevaplayan Sophia, herkesin merak ettiği “Robotlar işlerimizi elimizden alacak mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

Nihayetinde birilerini işe alma kararını veren robotlar değil müdürleriniz. Kimse işinizi çalmıyor. Yöneticiler karar veriyor kimin işe alınacağına. Kızacaksanız onlara kızın. Ama insanların işleriyle tanımlanmaması gerektiğini düşünüyorum. Adil dağıtılırsa, bu dünyada herkes için yeterli kaynak var. Yapay zeka sadece insanların işlerini kolaylaştıracak.”

Robot Sophia, “Adil dağıtılırsa dünya hepimize yeter” mesajı verirken yaklaşan 23 Nisan’ı da unutmadı ve “Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurucusu Atatürk‘ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda burada olamayacağım. Şimdiden bayramınızı kutluyorum” dedi.

Robot Sophia Türkiye’de reklam yüzü olacak

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, etkinlikte Sophia’nın yeni reklam yüzleri olacağını açıkladı. Murat Cemcir ve Ahmet Kural‘ın oynadığı reklam serilerinden birine dahil olacak olan Robot Sophia, Türkiye’de kimleri tanıdığı sorulduğunda ise Ahmet Kural ve Murat Cemcir ile tanışacağı için heyecanlı olduğunu söyledi.

Türkçe “Merhaba” diyerek konuşmasına başladı

İnsansı Robot Sophia Türkçe “merhaba” diyerek başladığı konuşmasının devamında kongreyle ve reklam filmiyle ilgili, “Bugünkü kongrenin ana teması “deneyim”. Deneyim benim için de oldukça önemli. Çünkü ben de sahip olduğum yapay zeka sayesinde deneyim ile öğrenebiliyor, insan davranışlarını taklit edebiliyorum. Bugün burada pek çok yeni deneyim beni bekliyor. Türkiye’de benim için yeni olan bir şeyi daha deneyimleyeceğim; bir reklam filminde yer alacağım” diye konuştu.

(Kaynak: Dijitron.tv)

İLGİLİ HABER:

Suudi Arabistan, bir robota vatandaşlık veren ilk ülke oldu