Sağlıkta kıyamet geldi çattı: Tüm tedavilere direnç gösteren hastalıklar

Doktorlarınızı korkuttuğunuzu bilmek pek iyi bir tecrübe olmasa gerek. Maalesef İngiltere’de bir kişi bu hissi tattı: Belsoğukluğu tedavisi için doktora giden bir adamın vücudu, doktorların denediği tedavi yöntemlerini reddetti. Tedavilere direnç, geleceğin en ürkütücü meselelerinden biri.

Doktorların korkmasının sebebi, belsoğukluğu tedavi edilmeden bırakılmaması gereken önemli hastalıklardan biri. Ancak daha da önemlisi, bu durum insanlığı bekleyen önemli bir krizin de habercisi.

Belsoğukluğu bir bakteri türünün bulaşmasıyla oluşan bir hastalık. Normalde antibiyotikler bu hastalığı yok ediyor. Fakat bir süre sonra bakteri öyle evrimleşiyor ki belirli tür antibiyotiklere direnç kazanıyor. Hastalık ayrıca yılda 78 milyon vaka ile en çok görülen hastalıklardan biri. Belsoğukluğu türlerinin yüzde 30’u en az bir tür antibiyotiğe dirençli.

Dünya Sağlık Örgütü uyarıyordu

Tamamen antibiyotik direnci kazanan hastalıkların geleceği günü aslında bir süredir bekliyoruz. 2017’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO), eski ve ucuz antibiyotiklere yönelik artan hastalık dirençleri konusunda dünya çapında alarm vermişti. Birleşmiş Milletler‘e bağlı çalışan örgüt, bazı ülkelerde farklı antibiyotik türlerine karşı dirence sahip vakalar olduğunu aktarmıştı.

Fakat son olay türünün ilk örneği. Hastalığa sahip kişinin bu sene bir hastaneyi ziyaret ettiği ve bu hastalığı tedavide kullanılan azitromisin ve seftriazon adında iki tür antibiyotik aldığı öğrenildi. Bu iki antibiyotik kokteylinin hastalığı silememesi sonrası şimdi hasta, ertapenem adı verilen daha güçlü ancak bu hastalık için hiç denenmemiş bir antibiyotik tedavisi uygulanıyor.

Guardian’da yer alan habere göre İngiltere Kamu Sağlığı Ajansı (PHE) hastanın İngiltere’de bir kadın partneri olduğunu ancak hastalığı Güneydoğu Asya’ya yaptığı bir ziyarette de kapmış olabileceğini aktardı. Şimdi yetkililer, adamın cinsel ilişkiye girdiği partnerlerini belirleyerek hastalığın bu türünün yayılmasını engellemeye çalışıyorlar.

“Buzdağının gözüken kısmı”

Dünya Sağlık Örgütü’nden Teodora Wi, son antibiyotik dirençli hastalıkların “buzdağının gözüken kısmı olabileceğini” söylüyor zira az gelişmiş veya gelişmemiş ülkelerde “belsoğukluğu hastalığı ile tanı ve tedavi eksiklikleri çok daha yaygın“.

Yeni antibiyotikler de artık eskisi kadar çok geliştirilemiyor. Geliştirmesi oldukça pahalı ve dirençler de hızla gelişiyor zira ilaçlar zirai amaçlarla da kullanılıyor.

Bu durumun etkilerini şimdiden hissediyoruz. Antibiyotiklere dirençli bakteriler her yıl sadece AB ve ABD’de 50 bin insanın canını alıyor. Küresel bazda ise ilaç direncine sahip hastalıklar 700 bin kişinin hayatına maloluyor.

Korunun!

Bu ölümlerin büyük kısmı ucuz, yaygın antibiyotiklere direnç sebebiyle gerçekleşiyor. Peki belsoğukluğunu diğer hastalıklardan ayrıştıran ne? Şimdilik son tür, daha önce çok etkili olduğu düşünülen tedavilere direnç gösterdi. Doktorlar daha kuvvetli antibiyotiklerin işe yarayabileceği umuduyla hastaya müdahale ediyor.

Belsoğukluğu ve diğer olası antibiyotik dirençli hastalıklara yakalanmamak için erkek ve kadınlar olarak yapabileceğimiz bir şey var: Cinsel ilişki sırasında korunmak.

(Kaynak: Futurism, Guardian, Dijitron.TV)

Etiketler:, ,