Sakız çöpleri artık çevreyi kirletmeyecek

Şehir sokaklarında sakız çiğnemek hoş olmadığı gibi çevreye de ağır bir yük bırakıyor. Fakat İngiltere‘de yaşayan Anna Bullus’a göre sakız çöpleri toplanıp başka bir eşyaya dönüştürülebilir.

Her yıl 374 trilyondan fazla sakız üretiliyor ve bu sakızlar tabi ki çiğneniyor. Bu 100 bin ton sakız demek ve karlı bir piyasa manasına geliyor. Ama bazı sorunların da çözülmesi gerekiyor.  Sokaklarda çöpe atılan sakız yığınlarının görülmesi ve toplanması bazen zor olabiliyor. İngiliz tasarımcı Anna Bullus, yere yapışmış sakız çöpleri gördükten sonra, bunların temizlenmesi ve kullanılması için çalışma yapmaya karar verdi. Öncelikle sakızları kendi üretimi olan ve her yere dağıtılan “Gumdrop”a toplama fikriyle yola çıktı ve daha sonra bu sakız çöplerinden birçok eşyanın üretilebileceğini gösterdi.

Anna Bullus sakız çöpleri hakkında yaptığı açıklamada sakızla ilgili daha iyi şeylerin yapılabileceğine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

“Bu şu anda İngiltere merkezli bir ayakkabı firması ile birlikte çalıştığımız proje ve umarım bu sene sonunda piyasaya sürülecekler. Ayakkabıların tabanları atılan sakızlardan yapıldı.”

Anna Bullus, Gumdrop’larla ilgili ise, “Sakızınızı bunun içerisine koyun ve biriktirin. Attığınız sakızları içeren kutu dönüştürülür ve içi tamamen dolu olan bir kutudan 3 yeni kutu daha yapabiliriz” dedi.

Sakız çöpleri temizliğinde şimdiden büyük gelişme kaydedildi

Geri dönüştürülen sakızlardan yapılmış kutular, İngiltere’de Winchester Üniversitesi de dahil çok çeşitli yerlerde kullanılmaya başlandı. 18 ay önce bu sakız atılan kutuları kullanmaya başlayan üniversite temizlik konusunda büyük bir gelişme kaydetti.

Winchester Üniverstesi Çevre Görevlisi Liz Harris, “Sakızların atıldığı kutuları kullanmaya başladığımızdan beri ciddi oranda kirlilik azaldı. Özellikle kalabalığın fazla olduğu yerlerde ve dersliklerde masaların altında. Temizlik ekibimiz ve hizmetçilerimiz de bizlere eskisi kadar sakızların temizliği ile uğraşmadıklarını ve bunun bizim için daha az masraflı olduğunun farkındalar” açıklamasında bulundu.

Sakız için biyobozunur bir reçete hazırlamak zorlu bir iş ve şirketler bu konuda hükümet vergisine karşı. O zamana kadar, Gumdrop, kullanılmış ürünleri en iyi şekilde kullanacak.

Gumdrop sayesinde, ayakkabınızın alt kısmında sakız olma ihtimali artık çok zor.

(Kaynak: Reuters, Dijitron.tv)

İLGİLİ HABERLER:

Kargalar, özgür iradeleriyle sokakları temizleyecek
Yörüngedeki uzay çöpleri lazer kullanılarak temizlenecek