SpaceX, Mars uçuş sistemi BFR’ı 2019’un ilk yarısında test edecek

Elon Musk, Falcon Heavy‘den daha fazla taşıma kapasitesine sahip ve Mars’a insan taşıyacak roket projesi BFR‘ı 2019’un ilk yarısında test edeceklerini açıkladı.

ABD’de gerçekleşen SXSW etkinliğinde konuşan Elon Musk, yeni nesil roketinin kısa mesafeli dikey kalkış ve iniş testlerinin 2019’un ilk yarısında gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Musk’ın ileriye dönük verdiği zaman çizelgelerinin genelde ‘iyimser’ olduğunu hatırlamakta yine de fayda var.

Ancak bu açıklamayla elimize bir zaman ve bir hedef geçmiş oldu. Musk sözünü tutamasa bile bu durumda 2020’yi muhtemelen görmeyiz gibi duruyor.

İlk testler, kalkış ve hemen inişi kapsayacak

İlk kısa mesafeli kalkış iniş testlerinin ardından ilk test uçuşunun kısa sürede gerçekleşmesi olası zira Musk’ın Mars’a kargo görevlerini başlatmak için hedefi 2022 yılı.

BFR, Falcon Heavy’nin devamı olarak görülüyor. Rokette 37 Raptor motoru olması bekleniyor. Bunların 31’i ana iticide, 6’sı ise uzay aracında.

Ana iticinin Ay’a insanlı görevlerde kullanılan Saturn V roketlerinin iki katı itiş gücüne sahip olması bekleniyor. Ayrıca bu yeni roketler tamamen yeniden kullanılabilir tasarlanıyor yani görevleri bitince Dünya’ya dönüp yere iniş yapacaklar.

Alçak dünya yörüngesi kapasitesi, Falcon Heavy’nin beş katı

Bu roketlerin Ay’a gidiş dönüş görevlerinde de kullanılabileceği, hatta Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo gönderebileceği öngörülüyor. Roketin kargo kapasitesi ise 150 ton, yani Falcbon Heavy’nin beş katı.

BFR’ı 2019’un ilk yarısında test etme hedefi konusunda şüpheci olmaya hepimizin hakkı var ve bunun tek sebebi Musk’ın zamanlar konusunda hedefi tutturamamasından ziyade, gezegenlerarası seyahat hedefinin NASA için bile oldukça zorlu ve çekici bir hedef olması.

Ancak SpaceX’in elinde birkaç yıl öncesine göre çok daha tecrübeli bir ekip var ve birçok ders çıkardıklarından da eminiz.

(Kaynak: Engadget, Dijitron.TV)