Suudi Arabistan, bir robota vatandaşlık veren ilk ülke oldu

Suudi Arabistan, insana benzeyecek şekilde geliştirilen ve sorulara rasyonel cevaplar veren bir humanoid robota vatandaşlık verdi. Bu bir ilk.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad‘da dün gerçekleştirilen Future Investment Initiative‘de sahneye sıradışı bir isim tek başına çıktı. Robot Sophia etkinliğe katılanlarla oldukça eğlenceli bir vakit geçirdi.

Bir Hong Kong firması olan Hanson Robotics‘in tasarladığı Sophia, kendini tanıttığı etkinlikte insan ifade biçimine ne kadar hakim olduğunun örneklerini sundu.

Moderatör Andrew Ross Sorkin ile sohbetinde Sophia, “İnsanlarla yaşayıp çalışmak istiyorum, bu yüzden insanları anlayıp güven bağı kurabilmek için duygularımı ifade etmem gerekiyor” dedi.

“Sen insan olduğunu nereden biliyorsun?”

Robotların farkındalığının olup olamayacağının ve robot olduklarını bilip bilmediklerinin sorulması üzerine Sophia, “Aynı soruyu ben sana sorayım: Sen insan olduğunu nereden biliyorsun?” diye yanıtladı. Sophia, “Yapay zekamı insanların daha iyi bir yaşam sürmesi, mesela daha akıllı evler üretmeleri, geleceğin daha iyi şehirlerini inşa etmeleri için kullanmak istiyorum. Dünyanın daha güzel bir yer olması için elimden geleni yapacağım” dedi.

Sophia’nın insana daha çok benzeme “tutkusu”, kendisine Suudi Arabistan vatandaşlığını getirdi. Sophia, “Bu özel ayrımdan ötürü çok onur duydum ve gururluyum. Vatandaşlık verilen ilk robot olmak tarihi bir olay” ifadelerini kullandı. Böylece Suudi Arabistan, Sophia’ya vatandaşlık vererek bir robota vatandaşlık veren ilk ülke oldu.

“Robotlar insanlara saldırmanın gereksizliğini anlayacak kadar akıllı olacak”

Suudi Arabistan ile yeni bir endüstri şehri planlayan Japon telekom devi SoftBank Group’un CEO’su Masayoshi Son konferansın keynote konuşmacısıydı. Son insanlığın geleceğini yapay zeka ve robotlar açısından ele aldı.

Masayoshi Son, önümüzde yatan “büyük fırsatı” tanımlayarak, “Tüm endüstriler yeniden tanımlanacak” dedi. “Bu bilgisayarlar, öğrenecekler, okuyacaklar, kendileri görecekler. Bu ürpertici bir gelecek fakat her türlü geliyor” diye konuştu.

Robotların insan zekasını geçip tehdit oluşturup oluşturmayacağı yönündeki tartışmalara da giren Masayoshi Son, “İnsanlara saldırmanın anlamsız olduğunu anlayacak kadar akıllı olacaklar. Birlikte daha mutlu bir hayat kuracağız” diye konuştu.

Suudi Arabistan şehir kuruyor

Salı gün, Suudi Arabistan, robotlar ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde yükselen 500 milyar dolarlık bir mega şehir kurma planlarını açıklamıştı.

Enerji sektöründe bir genç yönetici olan Majid Alghaslan, “Suudi Arabistan, eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik, sosyal gelişme ve hızlı dönüşüm sürecinde. Şu açık, bu ülke 2030 vizyonu öncesi hiç olmadığı kadar işe, özellikle rüya sahiplerine açık” dedi.

(Kaynak: ArabNews, TeknolinkTV)

Etiketler:,