Tesla’nın elektrikli Semi TIR’ları çok daha tasarruflu olabilir

Tesla TIR’larını filosuna katmaya hazırlanan posta ve taşımacılık şirketi DHL, gelecek yıllardaki ulaşım maliyet tablolarını yeniledi. Şirket, alacağı Tesla Semi TIR’ların maliyetinin 1.5 yılda kendini çıkaracağını hesaplıyor.

Tesla, taşımacılıkta yeni dönemi başlatması beklenen Tesla Semi TIR’ı ilk tanıttığında, araçların çok tasarruflu olduğunu ve alıcılara maliyetini iki yılda çıkaracağını söylemişti. Görünüşe göre, Tesla mütevazı davranmış.

DHL yöneticisi Jim Monkmeyer, Reuters’a yaptığı açıklamada, şirketlerinin bu noktaya yalnızca 1,5 yıl içinde ulaşacağını ve onbinlerce dolar tasarruf sağlayacağını söyledi.

Monkmeyer’e göre yakıt tasarrufu denklemin sadece bir kısmı. Elektrikli motorlar, büyük dizel motorlara kıyasla çok daha az komplike olduğu için Semi’nin çok fazla bakıma ihtiyacı olacağı düşünülmüyor.

TIR’lar banttan güncellemeyle çıkabilir

Bu gelişmeye paralel olarak Tesla’nın patronu Elon Musk da Semi TIR için güncelleme geleceğini açıkladı. Musk, Kasım 2017’deki tanıtımda açıklanan özelliklerin daha da üstüne çıkabilecekleri konusunda iyimser. Şirketin patronu üstelik bunu yaparken de fiyatı sabit tutacağını söylüyor. Bu varsayım, araçların 2019’dan itibaren piyasaya sürüleceğini düşünürsek oldukça mümkün.

DHL, Semi’nin ilk beklentilere paralel iş göreceğini umuyor. Tabii yanlış gidebilecek pek çok şey var. Mesela petrol fiyatları düşerse işler dizel motorlar lehine dönebilir. Tabii teknik aksaklık yaşanma ihtimali de yeni çıkacak araçlar için her zaman var.

Yine de ticaret bir risk işi ve DHL ve daha birçok firma Semi TIR’ları seçerken ayrıntılı risk analizleri yapmışlardır diye düşünüyoruz.

(Kaynak: Reuters, Dijitron.TV)