Çin’in kontrolden çıkan uydusu yanarak Dünya’ya düştü

Çin‘in birkaç ay önce kontrol edemediğini ve kontrolden çıktığını duyurduğu Tiangong-1 uzay laboratuvarı, bir şehre düşer mi endişeleri arasında Güney Pasifik‘te okyanusun dibini boyladı.

Çin’in uzay istasyonu kurma amacıyla 2011’de uzaya gönderdiği Tiangong-1, büyük bir uzay istasyonunun parçası olacaktı. Ancak uydu Mart 2016’da yanıt vermeyi kesti.

Çin, uyduyu kontrol edemediğini açıklamıştı.

Ne zaman ve nereye düşeceği belirsizdi

Ülke, bu yıl başında Tiangong’un Mart ortası ile Nisan ayı ortası arasında bir zaman içinde Dünya’ya düşeceğini, kesin olarak nereye veya ne zaman düşeceğini ise bilmediklerini duyurmuştu.

O günden bu yana insanlar kalabalık bir bölgeye düşer mi endişesi yaşıyordu. Bilim insanları da araçta bulunan kimyasalların insan sağlığına zararlı olduğu ve yakınınıza düşmesi halinde yaklaşılmaması uyarısında bulunuyordu.

Beklenen gün bugündü. Havacılık otoriteleri, uydunun atmosfere TSİ 03.15’te girdiğini açıkladı. Kısa sürede alev topuna dönen uydu, atmosferin henüz üst katmanlarında yüksek hızı alçaldıkça yoğunlaşan atmosfer sebebiyle parçalara ayrıldı. Parçalar dakikalar sonra Güney Pasifik’e düştü.

Uydunun Tahiti’nin kuzeybatısına düştüğü gözlendi.

Çin “Sao Paolo açıklarına düşer” demişti

Çin, saatler önce yaptığı açıklamada uydunun Brezilya’nın Sao Paolo kenti açıklarına düşmesini öngördüklerini söylemişti.

Avrupa Uzay Ajansı ise uydunun “su üzerinde parçalanacağını” duyurmuştu.

Aslında uydunun tam olarak nereye düşeceğini öngörmek de uzay meraklıları için bir yarışa dönüşmüştü. Bu düşüşün yörünge ve düşüş sürelerini gözlemleme açısından uzay ilgililerine önemli veriler verdiği gözleniyor.

Çin Tiangong’a iki kez insanlı uçuş gerçekleştirmiş, astronotlar uzay kapsülünde çalışmalar yapmışlardı.

(Kaynak: BBC, Dijitron.TV)