Artık uzay çöpleri toplanarak yok edilecek

Her gün daha da tehlikeli bir boyuta bürünen uzay çöpleri toplanarak yok edilecek.  Bu amaçla tasarlanmış bir uzay aracı, test için gönderildiği Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaştı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve birkaç şirketin işbirliğiyle oluşturulan RemoveDebris adlı uydu, uzayda ciddi kazalara sebebiyet verebilecek nesneleri toplaması için 2 Nisan tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatılmıştı. İstasyona ulaşan ve şimdilik sadece test aşamasında olan uydu 100 kilogram ağırlığında ve 30 santimetre uzunluğunda zıpkın ile donatıldı. Ayrıca fırlatma özelliği bulunan bir ağa sahip olan araç, çöpleri tespit edip enkazın etrafını sarıyor. Daha sonra Dünya atmosferine giriş yaparken çöpleri imha etmek için ağ kesiliyor.

Testler birkaç hafta içinde başlayacak

Uydu istasyonda konuşlandırıldıktan sonra uzayda kendi başına hareket eden nesneleri yakalamak için ön testler gerçekleştirecek. Testler, uzay aracının, kontrol dışı olarak dönen uzay parçalarını izlemek için lazer navigasyon teknolojisini kullanma yeteneği üzerinde de gerçekleştirilecek. Eğer yapılacak testler başarılı olursa, atmosfer, yörüngede karışıklığa ve büyük tahribata sebep olan çöplerden arınacak ve kaza riski en aza indirgenmiş olacak.

Araştırmacıların önümüzdeki birkaç hafta içinde uzay aracını test etmeye başlaması bekleniyor.

(Kaynak: Reuters, Dijitron.TV)

İLGİLİ HABER:
Yörüngedeki uzay çöpleri lazer kullanılarak temizlenecek
Etiketler:,