Uzayda bir yıl geçiren Scott Kelly’nin genleri, ikizininkinden farklılaştı

Uzayın insan vücuduna etkilerini araştırmak isteyen Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), astronot Scott Kelly‘den Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda (ISS) yani uzayda bir yıl geçirmesini istedi. Kelly Dünya’ya döndüğünde DNA’larının yüzde 7’si değişmişti.

Scott ve Mark Kelly tek yumurta ikizleri. Ayrıca ikisi de eski astronot. Scott Kelly, Mart 2015’te ISS‘te bir yıl sürecek yaşam serüvenine başladı. Kardeşi Mark ise aynı süre içerisinde Dünya’daydı.

İkizler Çalışması” adı verilen proje kapsamında bilim insanları uzun süreler uzayda yaşamanın insan vücuduna etkilerini araştırmak istiyorlardı çünkü Mars’a ve uzayın derinliklerine insanlı yolculuklar, insanların uzun süreler boyunca uzay boşluğunda bulunmasını gerektiren yolculuklar.

Scott planlandığı gibi Mart 2016’da Dünya’ya döndü. Bilim insanları iki yıldır Scott’ın vücudunda yaşanan değişimleri inceliyorlardı ve geçtiğimiz günlerde ilk sonuçları yayınladılar.

Ocak 2018’de yapılan açıklamada Scott’ın sağlıklı olduğu duyurulmuştu ancak genlerinde değişiklikler vardı. Mart ayının ortasında yapılan ikinci açıklamada, bulgular ayrıntılandırıldı.

NASA, Scott’ın metabolitlerini, sitokinlerini ve proteinlerini yolculuk öncesi, görev sırasında ve görev sonrasında ölçtü. Araştırmacılar, uzay yolculuğunun oksijjen eksikliği stresiyle, artan enflamasyonla ve genleri etkileyen ciddi besin değişimleriyle sonuçlandığını gözlemlediler.

Daha da ötesi, Scott’ın telomerleri, yani kromozomlarının uçları uzaydayken uzamıştı. Normalde telomerler insanlar yaşlandıkça kısalıyor. Ancak Scott dünyaya dönünce telomerleri 48 saat içinde yine kısaldı.

Uzayda bir yıl: Yüzlerce gen değişti

Belki de en ilginç keşif, Scott’ın genlerindeki değişim oldu. Genlerinin yüzde 93’ü bir yıllık uzay yolculuğunun ardından aynı kaldı ancak yüzde 7’si -ki bunlara ‘uzay genleri’ adı takıldı- değişime uğradı. Bu bazı basın kaynaklarının aktardığı gibi kökten bir değişim değil. Bu değişimlerin bağışıklık sistemine, DNA tamirine, kemik oluşum ağlarına, hipoksiye ve hiperkapniaya uzun süreli etkileri olabilir. Yüzde 7 az bir miktar gibi gözükebilir ancak bu oran yüzlerce gene tekabül ediyor.

Önümüzdeki dönemde ‘İkizler Çalışması’ndan yeni sonuçlar gelecektir. NASA’nın bu yılın ilerleyen bölümünde araştırma bulguları sonuçlarını derledikleri bir kapsamlı rapor bekleniyor. Konuyla ilgili her özel araştırma alanıyla ilgili de ayrıca raporlar yayınlanması bekleniyor.

Bu araştırma ile uzaya insan göndermeyi planlayan şirket ve devletlerin neler beklemeleri gerektiğine dair bilgi dağarcığı genişlemiş oluyor. NASA bu görevin Mars’a düzenlenecek 3 yıllık görev için önemli bir aşama olduğunu ifade ediyor.

(Kaynak: NASA, Futurism, Dijitron.TV)

Etiketler:, ,