Vladimir Putin Mars yarışına katılıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Mars’a Rus kozmonotları götürmek için harekete geçti.

2019’dan itibaren Mars‘a, Ay‘a ve uzayın derinliklerine insanlı ve insansız uçuşlar yapacaklarını açıklayan Rusya Devlet Başkanı, elini çabuk tutarsa NASA’nın ve hatta SpaceX’in önüne geçebilir.

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, 2024 yılında Mars’a insanlı uzay görevi gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda tasarımına başladığı BFR roketini 2019’un ilk yarısında test edeceğini açıklayan teknoloji gurusu, bu alanda öncü olma hedefinde.

ABD hükümeti ise NASA aracılığıyla 2030 yılında Mars’a insan götürmeyi hedefliyor. Bu amaçla geliştirilen SLR, bütçe zorlukları ve projedeki aksaklıklar ile yavaş gelişiyor ancak NASA şimdilik 2030 hedefinden emin.

Önce insansız, sonra insanlı uçuşlar

Putin, Rus soyal medya sitesi VK’da yayınlanan röportajında, “Önce insansız, sonra insanlı uzay uçuşları planlıyoruz. Bu uçuşlar uzayın derinliklerine, Ay programı kapsamında Ay’a ve Mars keşifleri olacak. İlk görev oldukça yakın, Mars’a 2019’da uçmayı hedefliyoruz” dedi.

Putin, “Uzmanlarımız Mars’ın kutuplarına iniş yapmayı hedefliyor çünkü bu bölgelerde su olduğuna inanıyoruz. Orada yapılacak araştırmalar var ve bu çalışmalar ile diğer gezegenlerin araştırılması ve uzayın derinliklerini öğrenebiliriz” diyor.

Putin Mars yolculuğu hakkında bu ifadeleri dışında bilgi vermedi.

Önümüzdeki yıllar, gezegenler arası yolculukta şimdilik pek başarılı olamayan Rusya’nın uzay teknolojilerinde ne noktaya geldiğini hepimize gösterecek.

(Kaynak: Newsweek, Dijitron.TV)

İLGİLİ HABERLER:
Birleşik Arap Emirlikleri’nde hedef: Mars
NASA’nın Mars’a hızlı ve ucuza gitmek için alternatifi: Nükleer roketler
Elon Musk, İnsanları Mars’a Götürecek Planını Açıkladı
SpaceX, Mars uçuş sistemi BFR’ı 2019’un ilk yarısında test edecek