Yandan çekilmiş uydu görüntüleri, Dünya’yı Simcity’ye çevirdi

Bir bölgeyi gösteren uzaydan çekilen fotoğraflar, genelde dik veya dike yakın açılarla tepemizden çekilir. Ancak bu kez durum farklı ve tabii fotoğraflar da… Yandan çekilmiş uydu görüntüleri, coğrafyaları SimCity görüntülerine çeviriyor.

Uydu görüntüleri genelde bilgilendirici ve ilgi çekici oluyor. Ancak bu görüntülere çok alıştığımız için artık eskisi gibi şaşırmıyoruz.

Fakat PlanetLabs isimli uydu görüntüleme şirketi, bizi şaşırtmayı başardı. Özellikle Doha’daki insan yapımı Katar’ın İncisi adasının fotoğrafı ekran karşısındakilere popüler şehir kurma oyunu SimCity hisleri yaşattı.

Birçok bölgeye ait fotoğraflar

Eski NASA bilim adamı Robert Simmon bugün PlanetLabs için çalışıyor. Medium platformunda bir dizi resmi paylaşarak fotoğraflarla ilgili bilgiler verdi. Riyad, Mont Fitz Roy, Bilbao, Şanghay, Cape Town gibi yerlere ait fotoğraflar oldukça heyecan vericiydi. Ancak bizi bu hislere iten şey, klasik uydu fotoğraflarında görmeye alışkın olmadığımız eğik açılardan bu bölgelerin fotoğraflanmasıydı.

Simmon konuyla ilgili Twitter’da, “Uzay Çağı’nın ironik bir yanı, uzaydan dimdik aşağı baktığınızda Dünya düz gözükür. Fakat yandan bakarsanız…” mesajını paylaştı.

Fotoğraflarda her tür yükselti veya çukur rahatlıkla seçilebiliyor. Simmon bunu, “450 kilometre yüksekten uçan bir uçağın penceresinden bakmak gibi” diyerek tanımlıyor.

Bora Bora / Fransız Polinezyası
Cape Town ve Masa Dağı / Güney Afrika
Deccan Tuzakları / Hindistan
Etna Yanardağı / İtalya
Houston / ABD
Klyuchevskaya yanardağı / Rusya
Monte Fitz Roy / ABD
Osaka / Japonya
Riyad / Suudi Arabistan
Salto Angel / 979m ile dünyanın en yüksek şelalesi / ABD
Sao Paulo / Brezilya
Şanghay / Çin
Bilbao, İspanya

(Kaynak: Engadget, Medium, Dijitron.TV)

Etiketler:,