Yapay zekanın becerisi ve aptallığı tek bir kareye sıkıştı

Bir Reddit kullanıcısının paylaştığı Google Photos fotoğraf faciası, internette günün olayı oldu. Yapay zeka fotoğrafları öyle becerikli bir şekilde ama aynı zamanda o kadar aptalca birleştirdi ki insanların bu kareye saatlerdir hala güldükleri yönünde duyumlar alıyoruz.

İşin şakası bir yana, yapay zeka pek şaka yapar gibi değil. Kreatiflerin oldukça başarılı işler çıkarmasına yardımcı olan yapay zeka, bazen bir insanın 25 metre yüksekliğinde olamayacağını düşünemediği için facialara da yol açabiliyor.

Reddit forumlarında MalletsDarker kullanıcı adıyla yazan ABD’li bir kayaksever, Alberta’da Lake Louise kayak pistinde üç fotoğraf çekti. Akıllı telefonu ise kendisine “Bu üç fotoğrafı birleştirmemi ister misin” diye sordu ve o da onayladı.

Fotoğraf karelerinden biri kullanıcının iki arkadaşının yan yana durduğu, bir tanesi manzarayı içeren, bir tanesi de sağ taraflarındaki balkonu içeren bir fotoğraftı. MalletsDarker’ın beklentisi de üç fotoğraftan sıradan, genişçe bir panorama fotoğrafı çıkmasıydı. Ancak öyle olmadı.

Sanatsal olarak mükemmel sonuç

Aslına bakarsanız, yapay zeka fotoğrafları birleştirmede belki de hiçbir insanın başaramayacağı düzeyde kaliteli bir iş çıkardı. Ancak bir sorun vardı. Yapay zeka, soldaki insanı resimden çıkardı, diğer fotoğraftaki ağaçları alıp yerine koydu. Balkon demirlerini başarılı bir şekilde yok etti. Arkadaşlardan birini de iki tepenin arasına yerleştirip 25 metrelik bir deve dönüştürdü.

Tabii bu resmin son zamanların en komik karelerinden biri olması pek şaşırtıcı değil. Google Photos’a hakkını da teslim etmek lazım: Son resim, diğer üç resimden sanatsal olarak çok daha başarılı!

(Kaynak: Reddit, Engadget, Dijitron.TV)