Dislektikler, görme bozukluğu yaşayanlar için yazıyı sese çeviren akıllı gözlük

Japon şirket Oton Glass, gördüğü yazıyı sese çeviren gözlük geliştirdi. Uzağı görmede veya kelimeleri anlamlandırmada zorluk yaşayanların hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan gözlük, kullanıcılarının çevre farkındalığını artırmayı hedefliyor.

Oton Glass adı verilen gözlük, Raspberry Pi yüklü geliyor. Yakalanan metin Raspberry Pi bulut sistemine gönderiliyor. Sistem metni işliyor ve anlamlı sözcükler haline getiriyor. Daha sonra metin kulaklıktan ses olarak kullanıcıya iletiliyor.

Gözlüğünün lensinin yarısı, kullanıcının gözüne dönük bir ayna ve kullanıcının hangi bölgeye doğru baktığını algılıyor. Kamera böylece göz kırpılırsa bunu algılıyor ve görülen yazıyı çevirmeye başlıyor.

Kamera sayesinde okuma yazma bilmeyenlerin veya çeşitli mental zorluklar yaşayan kişilerin gördükleri yazıları ses ile anlamlandırması mümkün oluyor.

Bulut sisteminin yazıyı anlamlandıramaması durumunda metin bu iş için ayrılan bir ekibe yönlendiriliyor ve ekip metni çözümlüyor.

Tasarımcı, çalışmaya babası disleksi geliştirince başlamış

The Verge, Oton Glass’ın Google Translate gibi çalıştığını ifade ediyor. Ancak Google’ın uygulaması, insanın telefonu cebinden çıkarıp yazıyı el ile işaretlemesini gerektiriyor. Oton Glass ise bu manada büyük bir kolaylık sağlıyor.

Oton Glass’ın ana tasarımcısı Keisuke Shimakage. Kendisi gözlük üzerinde çalışmaya 2012’de başlamış. Çıkış noktası ise, babasının 2012 öncesinde geliştirdiği disleksi. Babası zaman içinde tedavi ile düzelirken kendisi dislektik bireylere yardım edecek bir cihaz geliştirme amacıyla çalışmasına devam etmiş.

Japon fonlama sitesi Camp-fire’da destek bekleyen cihaza destek vermek için bu adresi izleyebilirsiniz. Destekleyenler gözlüklere indirimli 47 dolar fiyattan ulaşabilecek.

(Kaynak: TheVerge, Camp-fire, Dijitron.TV)

Etiketler: