Yüzde 100 elektrikli uçan taksi geliyor: Cora

Google‘ın kurucu ortağı ve CEO’su Larry Page, California’da kurduğu Kitty Hawk şirketiyle Cora adında elektrikli uçan taksi geliştirdi.

Cora, tıpkı Harrier jetleri gibi dikey iniş kalkış yapabiliyor ve havadayken motorları dönüp ileri yönlü harekete başlıyor.

Karbon emisyonu olmayan çevreci uçak Cora, 150 ila 900 metre irtifalar arasında saatte 180 kilometre hızla uçabiliyor. Uçağın 100 kilometre menzili var. Bu menzil 12 yataya dönebilen dikey rotorlar ve bir sırt rotoruyla ulaşılıyor.

Kitty Hawk, uçağı satmayı düşünmüyor, bu uçağı bir taksi şirketi kurarak şirkete bağlı işletmeyi düşünüyor.

Uçağın tanıtım videosuna https://www.youtube.com/watch?v=LeFxjRMv5U8 adresinden ulaşabilirsiniz.

Otonom uçabiliyor, paraşütü var

Uçağın süper bir özelliği de var: Uçak otonom yani tek başına uçabiliyor. Bu şu demek: Pilot lisansına ihtiyacınız yok. Sitede yazan bilgilere göre uçağın üç tane bağımsız uçuş bilgisayarı var ve biri çökse bile uçuş sorunsuzca devam edebiliyor. Ayrıca her rotor bağımsız çalışıyor ve işler oldu ki aşırı ters gitti diyelim: Uçağın bir paraşütü de var.

Elektrik motorlu uçak, iki kişinin yolculuk yapabileceği şekilde tasarlanmış. Kanat genişliği 11 metre.

Uçağın ne zaman işletmeye konulacağıyla ilgili net bir açıklama henüz yok. Ancak şirket İstanbul’a gelirse, bugün Uber’le ihtilaflı sarı taksi sürücülerini kızdıracağı kesin gibi.

(Kaynak: Cora, Dijitron.TV)