10 madde ile Office 2019
TEKNOLOJİ

10 madde ile Office 2019

07-11-2018

Microsoft’un Windows’tan sonra en çok satan ürünü olan Office paketinin 2019 sürümü tanıtıldı. Yeni Office 2019 ile bizleri ne gibi yenilikler bekliyor gelin hep birlikte bakalım.

1) Dokunmatik ekran desteği

Microsoft, Office 360 ProPlus’ta sunduğu özelliklerinden olan gelişmiş kalem kullanım desteğini tüm Office uygulamalarına 2019 sürümüyle birlikte eklenmiş oldu. Bu destek sayesinde yeni uygulamalar, dokunmatik kalemlerin basıncını ve eğimini algılayabiliyor. Aynı zamanda parmakla kullanımlarda da daha etkin bir kullanım sunuyor.

2) Daha sinematik sunular hazırlayın

PowerPoint 2019 ile birlikte Microsoft, daha sinematik geçişler sunabilen özellikler ekledi. Morph ve Zoom da bunlar arasında. Daha sinematik slayt geçişleri ve sunumları hazırlamanıza olanak tanıyan bu özellikler ile birlikte daha etkili bir sunumun kapıları açılıyor. Ayrıca sunularınıza ikonlar, SVG görseller ve 3D modeller ekleyip düzenleyebiliyorsunuz. Zoom özelliğine aşağıdaki videodan göz atabilirsiniz.

3) Yeni formüller ve geliştirmeler ile Excel 2019

2016 sürümünden bu yana Office 360 ile birlikte eklenen yeni formüller 2019 sürümüne de eklendi.

Yeni grafik tabloları ve PowerPivot için geliştirmeler de yeni sürümün içerdikleri arasında. 2 boyutlu haritalar ve zaman tüneli şeklinde grafikler artık Excel dokümanlarınızda kullanılabiliyor.

4) Karanlık tema

Office uygulamalarını gece kullanan birçok kullanıcı mevcut. Bu kullanıcıların gözlerini daha az yorarak işlerini yapmaları için karanlık tema özelliği de Office 2019 ile birlikte eklendi. Özellikle Word kullanıcılarının çok işine yarayacaktır.

İlgili Haber: Netflix için en iyi 5 Chrome eklentisi

5) Word dokümanlarınıza sesli açıklamalar ekleyin

Word belgeleri hazırlarken metinlerinizi okuyanların daha iyi anlamasını sağlayacak sesli açıklamalar ve altyazılar ekleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda Word sizler için metinleri sese çevirebiliyor.

6) Kişi etiketleme özelliği: Mention

Outlook kullanıcıları için eklenmiş Mention özelliği sayesinde Microsoft, Outlook uygulamasını günümüzün modasıyla donatıyor. Maillerde veya takvimlerde ‘@’ işareti kullanarak kişileri etiketleyebiliyorsunuz.

7) Önemli mailleri daha önce görün

Gelen bir sürü mailin arasında önemli maillerinizi kaçırmamanız için yeni Outlook önemli olarak işaretlenen mailleri öne çıkartıyor. Böylece önemli ve acil maillerinizi kaçırmamış oluyorsunuz.

8) OneNote paketten ayrılıyor

Microsoft Office paketi içerisinde gelen OneNote uygulaması artık Windows 10 ile birlikte sunulduğundan paketten çıkartıldı. Yeni pakette sunulan uygulamalar;

► Word
► Excel
► PowerPoint
► Outlook, Project
► Visio
► Access
► Publisher

9) Desteklenen işletim sistemleri

Office 2019; Windows 10, Windows Server 2016 ve MacOS için sürümlere sahip. Artık Windows 7 için desteğin kesildiğini böylece öğrenmiş oluyoruz. Bunun önemi bazı kurumsal şirketlerin halen Windows 7’de kalmış olmaları.

Office 2019, önceki sürüm olan 2016’nın aksine 10 yıl değil 5 yıl güncelleme alacak.

10) Office 2019’un fiyatı

Office 2016’da olduğu gibi Office 2019 da Microsoft mağazasında satışa sunulacak. Ayrıca Mağazalardan ve webden de satın alabiliyorsunuz tabi ki.

Microsoft, yeni Office paketini bireysel ve kurumsal kullanıcıları için 1 Ekim 2018 tarihinde satışa sunacak. Satış fiyatı 250 Dolar olarak belirlenmiş ve Türkiye fiyatı henüz belli değil.

Yorumlar